banner39

Tedavisi yapılmauan darbe karşıtları hapishanede öldü

Mısır'da hasta olduğu halde tedavisi yapılmayan darbe karşıtı iki tutuklu hayatını kaybetti

Ortadoğu 02.08.2015, 09:22 02.08.2015, 09:22
Tedavisi yapılmauan darbe karşıtları hapishanede öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır hapishanelerinde tutuklu darbe karşıtlarından iki kişinin daha "Tıbbi ihmal" nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. 

Ülkedeki muhalif gruplardan Cemaatu'l İslamiyye mensubu Şeyh İzzet es-Selamuni'nin tutuklu bulunduğu Tora Hapishanesi'nde, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu Ahmed Gazlan'ın da El-Ebadiyye Hapishanesi'nde öldükleri belirtildi. 

Cemaatu'l İslamiyye'nin siyasi kanadı İnşa ve Kalkınma Partisi'nden yapılan açıklamada, bağırsak rahatsızlığı bulunan ancak gereken tedavinin yapılmaması sonucu hayatını kaybettiği duyuruldu.

Selamuni için yayımlanan taziye mesajında da "Söz ustalarından Selamuni, hakkın rahmetine kavuştu. Allah, onu şehit mertebesine yükseltsin" ifadesine yer verildi. 

Cemaatu'l İslamiyye'nin önde gelen liderlerinden biri olarak bilinen Selamuni, kısa bir süre önce "Gösterileri organize etmek ve katılmak" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 

Öte yandan, Buhayra Tutuklularını Savunma Heyeti tarafından, İhvan mensubu Ahmed Hüseyin Gazlan'ın (52) ölümüne ilişkin yapılan açıklamada da "Hapishane yönetiminin gerekli ilaçları temin etmemesi" sebebiyle vefat ettiği kaydedildi. 

Gazlan, birkaç ay önce "İhvan mensubu olduğu" ve "gösterilere katıldığı" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) tarafından bu yılın başında yayımlanan rapora göre, geçen yıl Mısır hapishaneleri ve karakollarında 95 kişi hayatını kaybetmiş, bu sayıyla, önceki yıla nazaran hapishanede ölüm oranlarında yüzde 40 artış olduğu açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?