banner39

Tel Abyad gümrük kapısına ÖSO bayrağı

Tel Abyad'da daha önce PYD bayrağı olan bölgeye ÖSO bayrağı dikildi

Ortadoğu 21.08.2015, 11:34 21.08.2015, 15:28
Tel Abyad gümrük kapısına ÖSO bayrağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad bölgesinde daha önce PYD bayrağının bulunduğu bölgeye büyük bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı dikildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonrası PYD'nin hakimiyetine geçen Tel Abyad ilçesindeki Suriye gümrük binası yakınına büyük bir ÖSO bayrağı dikildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PYD'nin ilçenin ve gümrük kapısının kontrolünü ÖSO'ya bıraktığı ve geri çekildiği iddia edildi.

Öte yandan Akçakale Gümrük Kapısı yanına gelen az sayıdaki Suriyeli ise ülkelerine gitmek için beklemeye başladı.

Güvenlik güçlerinin bölgedeki önlemleri devam ediyor.

PYD'DEN YALANLAMA

YPG Tel Abyad yetkilisi ve PYD’nin de bağlı olduğu Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) Tel Abyad sorumlusu Eluş, iddiaları yalanladı.

“Tel Abyad kentini ÖSO güçleriyle birlikte IŞİD’ten almıştık; birlikte IŞİD işgalinden kurtardığımız gibi birlikte de yönetiriz. Kenti ÖSO’ya bağlı Suwal El Rakka güçleriyle birlikte yönetiyoruz” diyen Eluş, kentte YPG bayraklarının yanı sıra ÖSO bayraklarının da olmasının son derece doğal olduğunu ifade etti.

Eluş, “YPG’nin Tel Abyad kentinden çıktığı iddiaları doğru değildir. Bizim öyle bir niyetimiz asla yoktur. Biz bu kentte kalacağız. Tel Abyad kentinde herkes özgürce yaşayacaktır. Kentte sivil bir yönetim kurduk Bu sivil yönetimde Türkmenler, Araplar, Kürtler ve Ermeniler vardır. Kentin asayişi YPG’ye bağlı asayiş güçleri ile ÖSO güçlerini sağlıyor. Kenttin dışındaki güvenliğini de bu güçler sağlıyor” diye konuştu.

Sınır kapısının hala kapalı olduğunu da aktaran Eluş, sınır kapısının açılması için çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Ayrıca (PYD) Basın Sözcüsü Perwer Muhammed, kontrolün YPG’de olduğunu, kentin asker sayısı az olan ÖSO’ya bırakılmasının mümkün olmadığını anlattı.

YPG’nin kentten ayrılması durumunda ÖSO’nun, IŞİD tehlikesi karşısında tutunamayacağını vurgulayan Muhammed,“Türkiye’de çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor. Kentte hala YPG bayrağı dalgalanıyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?