Tel Abyad'dan kaçan Türkmenler sınırda...

Akçakale sınırında toplanan 700 kadar Türkmen sığınmacı, Suruç'taki saldırı sonrası sınırdan geçişlerin durdurulması nedeniyle bekletiliyor. Türkmenler köylerini YPG baskısı nedeniyle terk etmek zorunda kaldıklarını söylüyor

Tel Abyad'dan kaçan Türkmenler sınırda...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad kasabası çevresinde yer alan Türkmen köylerinden Türkiye’ye kaçış sürüyor. Türkiye’nin Suriye sınırının 25 kilometre güneyindeki Zeybekiyye köyünden onlarca Türkmen aile, sınırda Türkiye’ye geçmek için bekliyor.

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı olan YPG üyeleri tarafından ‘köylerini terke zorlandıkları için ayrıldıklarını’ iddia eden Türkmen aileler, Türkiye’ye girmek için yetkililerden izin bekliyor.

El Cezire Türk'ün haberine göre Türkmen aileler gün boyu sınırda bekleseler de geçişlerine izin verilmedi. Suriyeli Türkmen yetkililerden edinilen bilgiye göre, Suruç’ta meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle Suriye sınırında geçişler yer yer durduruldu. Akçakale sınır hattında da güvenlik önlemleri kapsamında sınır geçişleri durduruldu.

YPG BASKISINDAN KAÇIŞ

Geceyi sınırda geçiren Türkmen köylülerden Abdullatif Barho, YPG’liler tarafından son 10 gündür köylerini terk etmeleri yönünde baskı gördüklerini  söyledi. Barho, son olarak da bayram sonuna kadar köylerini terk etmeyenlerin cezalandırılacağı şeklinde tehdit edildiklerini söyledi. Barho, bunun üzerine 77 Türkmen ailenin (Zebekiyye köyü) Türkiye sınırına yönelmek zorunda kaldığını aktarıyor.

Barho, YPG milislerinin ‘haklarında araştırma yapıldığını ve ellerinde IŞİD’e yardım ettiklerinin kesin kanıtları olduğu için köyde barındırmayacaklarını’ söylediğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 18:02
banner53
YORUM EKLE

banner39