banner39

Tel Abyat ve Rakka'da hayat normal

Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi'nde toplanan yardımları Suriye'ye götürmek üzere yola çıkan yardım görevlisi, Suriye'deki gözlemlerini anlattı

Ortadoğu 18.04.2013, 13:49 18.04.2013, 14:13
Tel Abyat ve Rakka'da hayat normal

Özgür-Der tarafından 9 Mart'ta İstanbul'da düzenlenen Suriye Halkıyla Dayanışma Gecesi'nde toplanan yardımlarla birlikte Özgür-Der Suriyeli Muhacirlere Yardım Komisyonunun Suriye'ye götürdüğü son yardım ekibinde yer alan Murat Ayar, Tel Abyat ve Rakka'daki gözlemlerini paylaştı:

"12 Nisan 2013 tarihinde Özgür-Der Suriyeli Muhacirlere Yardım Komisyonu'nun Halep, Ra's-ul Ayn ve Rakka şehirlerine yapacağı yardımları teslim etmek üzere Suriye'de bulunduk. Adana, Diyarbakır ve İstanbul'dan gelen temsilcilerle Türkiyeli Müslümanların yardımlarını teslim ettik. Yardımları teslim etmenin yanı sıra Tel Abyat'ta özellikle de yakın zamanda ele geçirilen Rakka'da çeşitli görüşmeler ve incelemelerde bulunma imkanı elde ettik.

Direnişin başladığı günden bu yana Rakka şehir merkezi hemen hemen tümü muhalifler tarafından ele geçirilen ilk büyük şehir olması dolayıyla özel bir önem kazanmakta. Halkın direnişçileri istemedikleri, direnişçilerin Rakka'da birbirleri ile savaştıkları şeklindeki iddialar Batı basınında, Baas ve İran basınında kaynaksız olarak kimi zaman kendisine genişçe yer bulmakta, bulmaya da devam ediyor. Hatta bizim Rakka'da bulunduğumuz zamanda dahi muhaliflerin birbiri ile savaştığı şeklinde bir haber çeşitli İran yanlısı sitelerde yayınlamaktaydı. Bu haberlerin bir gerçek mi yoksa temenni mi olduğunu ve kentin sorunlarını imkanımız ölçüsünde gözlemlemeye çalıştık.

TEL ABYAT

Tel Abyat şu anda tümüyle muhaliflerin kontrolünde. Sınır kapısını direnişçiler kontrol ediyor ve sizi Esad posterleri değil Kelime-i Tevhid ve Özgür Suriye bayrakları karşılıyor. Tel Abyat'ta hayat büyük oranda normalleşmiş görünüyor. İşyerleri açık, meralarda otlayan sürüleri görmek mümkün. Asayişi direnişçiler sağlıyor. Silahlı unsurlara rağmen silah kullanımında bir başı bozukluk söz konusu değil. Gece boyunca bir iki silah sesi dışında herhangi bir silah sesine şahit olmadık.

Direnişçiler oldukça mütevazi şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar. Güvenlikleri açısından isimlerini ve fotoğraflarını yayınlayamadığımız merkezlerde ince sünger yatakların üstünde yatıyorlar. Teçhizat anlamında da (askeri elbise, bot, silah vb) yetersizlik göze çarpıyor. Kimi direnişçilerin ayağında terlik ya da oldukça yıpranmış ayakkabılar var. Hiçbir aylık almadan tamamen Allah rızası ve onurları için mücadele eden, çoğu gençlerden oluşan direnişçilerin morali oldukça yüksek. Direnişçiler ibadetlerinde de oldukça titizler. Bir çok genç savaşçının gece teheccüd namazını kıldığını görmemiz bizi oldukça duygulandırdı.

Bulunduğumuz karargahta komutanlar ile direnişçiler arasında tam bir abi – kardeş ilişkisi mevcut olduğunu gözlemledik. Sert askeri hiyerarşi söz konusu değil.

Tel Abyat'ta elektrik kesintisi sürüyor. Gece jeneratörler veya mumlar ile aydınlatma sağlanıyor. Sınır kapısı olması dolayıyla Suriye içlerine yardımların dağıtılması anlamında oldukça önemli bir yer Tel Abyat.

RAKKA

Rakka ya da Ar-Rakkah Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri üzerinde yer alan bir şehirdir. Batısında bulunan Halep'e 160 km, kuzeyinde yer alan Urfa'ya (Akçakale ilçesi) yaklaşık 130 km mesafededir. Abbasi halifesi Harun Reşid döneminde başkent olan Rakka'ya Osmanlı döneminde başta Musul olmak üzere pek çok kent bağlıydı. Suriye'nin en önemli kentlerinden biri olan Rakka'nın nüfusunun 1 milyon 2 yüzbin olduğu belirtiliyor.

13 Nisan Cumartesi günü sabah namazından sonra Tel Abyat'tan Rakka'ya gitmek üzere Ahrarür Şam'a bağlı direnişçilerin refakatinde yola çıktık. Belli bir noktaya kadar asfalt yolda ilerledikten sonra güvenlik dolayısıyla köy yollarına girerek ilerliyoruz. Yolda çeşitli direniş gruplarına ait kontrol noktaları güvenliği sağlıyor.

Yol boyunca göz alabildiğince uzanan ekinler yemyeşil. Suriye halkının özgürlük ve adalet umudu gibi ekinlerde tohuma boy veriyor. Ayrıca Tel Abyat – Rakka arasında birçok buğday deposu direnişçiler tarafından ele geçirilmiş. Direnişçiler tarafından korunan bir buğday deposunu inceleme imkanı bulduk. Sadece bu depoda 80 bin ton buğday bulunuyor. Diğer depolar ve bir ay sonra başlayacak olan hasat mevsimi düşünüldüğünde Suriye halkını un/ekmek ihtiyacını uzun süre karşılayacak yüz binlerce ton buğdaydan söz etmemiz mümkün. Ama maalesef bu buğdayı işleyecek değirmen sorunu var. Direniş grupları acilen değirmen yapımı konusunda destek bekliyorlar. İncelemelerde bulunan Özgür Der heyeti de değirmenler konusunda ne yapılabilineceği konusunda bir fizibilite çalışması yapma kararı aldı.

Yaklaşık 2 - 3 saatlik bir yolculuğun ardından Rakka'ya vardık. Rakka'nın girişinde Esad fotoğraflarının yerini Tevhid ve Özgür Suriye bayrakları almış. Direnişçilerin şehri almasından sonra halk şehre geri dönmüş. Şehir oldukça canlı.

Rakka, 5 Mart 2013 tarihinde muhaliflerin ani bir baskını ile Esad rejiminin zulmünden kurtarıldı. Direnişçiler, şehrin kurtarılması operasyonunda 17 şehit verdiklerini, 40 mücahidinde yaralandığını belirtiyorlar. Muhalifler halkın zarar görmemesi için operasyon öncesi halkı uyardıklarını, şehir içinde de çatışmaların yayılmaması için Esad askerlerini terk etmeye zorladıklarını belirtiyorlar. Bu yöntemde başarılı olmuşa benziyor. Devlete ait binaların dışında neredeyse sivillere ait hiçbir bina da hasar yok. Gezdiğimiz yerlerde Merkez Bankası'nın karşısında bulunan yerleşim birimine Esad tarafından atılan füzeler büyük bir yıkıma yol açmış görünüyor. Bunun dışında pek fazla çatışma izine rastlamadık. Anladığımız kadarı ile mücahidler iyi bir planlama ile Esad güçlerinin savunma yapmasına fırsat vermeden aşiretlerinde desteği ile Suriye'nin belli başlı büyük şehirlerinden olan 1 milyon 2 yüz bin nüfuslu Rakka'yı esareten kurtarmışlar.

Rakka'nın merkezine doğru ilerledikçe savaşın izlerini görmek oldukça zorlaşıyor. Şehirde hemen hemen tüm işyerleri açık. Kuyumcular, mobilyacılar, bisiklet ve araba tamircileri, manavlar açık. Lokantalar tıklım tıklım. Şehir içerisinde onlarca seyyar satıcı müşteri beklemekte. Şehir de temel ihtiyaç maddelerini işyerlerinde bulmak mümkün. Kimi yerlerde durma noktasına gelen bir trafik yoğunluğu var.

Asayiş

Asayişin sağlanması için şehrin özgürleşmesinin ardından polis gücü oluşturulmuş. Bu kolluk kuvvetleri düzenli olarak şehirde devriye geziyorlar. Gece gündüz kentin asayiş sorunları ile ilgileniyorlar. Yoğun fakirleşmeye rağmen kentte suç oranlarında artış yok. Halk onuru ile hayata tutunmaya çalışıyor. Tabii ki bu şehirde hiçbir sorun olmuyor şeklinde anlaşılmamalı. Sonuçta nüfusu 1 milyonu aşkın bir şehirden bahsediyoruz. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki nüfusu 1 milyonu aşkın Türkiye de ki herhangi bir şehirden daha fazla suç işlenmiyor Rakka'da!

Şehir Mahkemeleri

Rakka'nın kurtarılmasının ardından şehir mahkemeleri oluşturulmuş. İslam hukukunun uygulandığı mahkemelerde hırsızlık dâhil bir çok konuda had cezalarının uygulanmadığı, uygulanamayacağı belirtiliyor. Doğrusu bu oldukça yerinde bir içtihad. Yalnız cinayetler söz konusu olduğunda oldukça yaygın olan aşiretler arası kan davasına dönüşmemesi için kısas uygulanıyor. Mahkemeler tarafları diyet konusunda anlaşmaları için oldukça ısrar ediyor ve mağdur aileyi diyet karşılığında katili affetmeye çağırıyor ama mağdur aile diyeti kabul etmezse kısas kaçınılmaz oluyor."

Kaynak: Haksöz Haber 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?