banner39

Telafer'deki Haşdi Şabi tehdidi büyüyor

Irak ordu güçleri ve Peşmerge Musul operasyonuna devam ederken, Şii Haşdi Şabi milislerinin de Telafer'e ilerlediği ortaya çıktı. İran destekli Şii milislerin Türkmen kentinin güneyinde yer alan havaalanına ulaştıkları duyuruldu.

Ortadoğu 16.11.2016, 19:24 16.11.2016, 19:24
Telafer'deki Haşdi Şabi tehdidi büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u DAEŞ'den kurtarmak için 17 Ekim'de başlatılan büyük operasyonda yer alan Şii milisler Haşdi Şabi, batıda bulunan Türkmen kenti Telafer'e doğru ilerlediğini açıkladı.

Irak'taki Musul operasyonuna katılan İran destekli Şii milisler, Türkmen kentinin güneyinde yer alan havaalanına ulaştıklarını duyurdu.

Karar gazetesinin uluslararası haber ajanslara dayandırarak verdiği habere göre, İran destekli grup Haşdi Şabi Telafer'in güneyindeki askeri havaalanına ulaştı.
Halihazırda Telafer kent merkeziyle havaalanı arasında yaklaşık 25 kilometre bir mesafe bulunuyor.

Türkiye, Şii güçlerin Türkmen kentine girmemesi gerektiği yönünde birçok kez uyarıda bulundu. Geçen haftalarda sınır hattına asker ve silah takviyesi yapıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, Kasım ayı başında Türk ordusunun sınırda hazır beklediğini belirterek "Bölgeden gelecek herhangi bir tehdidin en hızlı şekilde bertaraf edilmesi için bu hazırlığın yapılması kaçınılmaz. Bu yığınağın yapılması, askerin mutlaka kullanılacağı anlamına gelmiyor" açıklamasında bulundu.

AKAR, SINIRI DENETLEDİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Haşdi Şabi'nin Telafer'e yaklaştığı yönündeki haberler üzerine sınır birliklerini denetledi. Orgeneral Akar, Ankara'ya gelen ABD'li mevkidaşı Orgeneral Joseph Dunford'la da Telafer'i görüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?