banner39

Telafer'i kurtarma operasyonunda Haşdi Şabi gölgesi

Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Kaplan, "Operasyon sırasında sivillere ve ilçenin altyapısına zarar vermeyeceklerine ilişkin söz vermelerine rağmen Haşdi Şabi'nin katılımından endişeliyiz" dedi

Ortadoğu 20.08.2017, 17:54 20.08.2017, 17:54
Telafer'i kurtarma operasyonunda Haşdi Şabi gölgesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna İran destekli Haşdi Şabi milislerinin de katılması "sivillerin zarar görmesi" yönünde endişeye sebep oldu.

Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan yaptığı açıklamada, ''Operasyon sırasında sivillere ve ilçenin altyapısına zarar vermeyeceklerine ilişkin söz vermelerine rağmen Haşdi Şabi'nin katılımından endişeliyiz." dedi.

Kaplan, söz konusu milislerin daha önce ülkenin başka bölgelerinde verdikleri sözleri tutmadıklarını hatırlatarak, Haşdi Şabi'nin sivillere ve bazı bölgelerin altyapılarına zarar verdiklerini kaydetti.

Operasyon nedeniyle Telafer ve kuzeyindeki köylerde yaşayan sivillerin mahsur kaldığını belirten Kaplan, ''Telafer ilçe merkezi ve kuzeyindeki köylerde hala binlerce sivil bulunuyor. Sivillere yönelik can kaybından endişeliyiz." ifadelerini kullandı.

Kaplan, Telafer'in coğrafi konumu açısından DEAŞ için önemli olduğuna dikkati çekerek, "Telafer'in kurtarılmasıyla birlikte DEAŞ'ın Irak'a sızma yolu tamamen kapanacak. Böylece, Irak'ın diğer bölgelerinde kalan DEAŞ militanları ablukaya alınmış olacak." dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bu sabah Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, militanların teslim olma veya öldürülmeleri dışında başka seçeneklerinin olmadığını bildirmişti.

Operasyona, Irak ordusu, federal polis güçleri, İran destekli ve mehzepçi yaklaşımıyla bilinen Haşdi Şabi milisleri katılırken, Irak ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da havadan destek veriyor.

Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer, 16 Haziran 2014'ten bu yana DEAŞ'ın elinde bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?