banner39

Times: Irak ordusu İran'ın kontrolünde

Irak'ta IŞİD'e karşı savaşan milisleri destekleyen İran'ın dolaylı yollardan Irak ordusunun kontrolünü ele aldığı iddia ediliyor

Ortadoğu 06.02.2015, 17:50 06.02.2015, 18:30
Times: Irak ordusu İran'ın kontrolünde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesinin iddiasına göre, Irak ordusu İran istihbaratının önde gelen isimlerinden General Kasım Süleymani'nin tavsiyesi üzerine Tahran'ın desteklediği Şii milisleri askere alıyor. İddiaya göre bu milis grupları arasında, Irak'taki iç çatışmalarda binlerce Sünni'yi öldürmekle suçlanan Bedir Tugayları da bulunuyor.

Bir zamanlar İran'da yerleşik silahlı bir güçken, Saddam Hüseyin'in devrilmesi sonrasında siyasi bir partiye dönüşen Iraklı Bedir Tugayları'nın, ya da yeni adıyla Bedir Örgütü'nün lideri Hadi el Amiri, bu hafta Irak'taki Amerikan Büyükelçisi'nin kendisine bizzat Bedir milislerini hava saldırılarıyla desteklemeyi önerdiğini söyledi.

Gazete, IŞİD'e karşı mücadelede fazla seçeneği bulunmayan ABD'nin, silahlı gruplara karşı karada çarpışma gücü olan herkesle işbirliği yapmak zorunda kaldığı değerlendirmesini yaptı.

Bağdat, Necef ve Kerbela'ya gönderilen Şii milislerin, altı ay sonra Irak askerlerini yönetmeye başladığı belirtiliyor. Irak ordusunu Amerikalı askerler eğittiği halde, İran kaynaklarına göre asıl komuta Tahran'ın elinde.

Gazetenin haberine göre, bir İranlı kaynak, "(İranlı General) Süleymani, Irak ordusuna, İran'ın en güvendiği grup olan Bedir milislerinden yararlanmalarını söyledi" diyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü