banner15

Tobruk Meclisi'nde uzlaşı hükünmetine güvenoyu yok

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nden Ulusal Mutabakat Hükemetine 9. defa güvenoyu çıkmadı

Tobruk Meclisi'nde uzlaşı hükünmetine güvenoyu yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nden (TM), Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) 9. defa güvenoyu çıkmadığı bildirildi.

TM üyesi Mustafa Ebu Şakur, sosyal paylaşım sitesi Facebooktan yaptığı açıklamada, UMH'ne destek veren milletvekilleriyle karşı çıkanlar arasında oturum öncesinde tartışma çıktığını ve muhalif grubun, diğerlerinin salona girmesine engel olması sonucu güvenoylamasının yapılamadığını ifade etti.

Meclis Başkanı Akila Salih'in de salona giremediğini belirten Ebu Şakur, muhalif ve yandaşlardan kurulacak iki komitenin bir anlaşmaya varılması için toplanacağını ve bugün yeni bir oturum düzenlenmesi için çalışacağını dile getirdi.

Libya'da BM öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükümet 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasi Anlaşması'nı imzalamıştı. Anlaşma gereğince Fayiz es-Sirac önderliğinde kurulan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Tobruk Meclisi tarafından veto edilmiş ve güvenoyu alamamıştı. Ulusal Mutabakat Hükümeti için 4 Nisan'da sekizincisi yapılan güvenoyu görüşmelerinden de sonuç çıkmamıştı. Sirac, geçen cuma ise hükümetin başkent Trablus'ta çalışmalarına başladığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 08:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48