banner39

Toplu mezarlar ülkesi: Irak

Geçmişinde kanlı savaşların yaşandığı Irak topraklarında 133 toplum mezar olduğu ortaya çıktı.

Ortadoğu 02.08.2011, 11:36 02.08.2011, 11:41
Toplu mezarlar ülkesi: Irak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saddam yönetiminde büyük baskı altında yönetilen, 1. ve 2. körfez savaşlarına ev sahipliği yapan Irak; toplu mezarlar ile gündeme geldi.

Irak’ta yayınlanan ez Zaman gazetesinin haberine göre, Irak topraklarında 133 toplu mezarın yeri tespit edilirken; bu mezarlardan sadece 45’inin açıldığı açıklandı.

Irak İnsan Hakları Bakanı Mahmut el Sudani, Irak toprakları geçmişte yaşadığı kanlı çatışma ve savaşların kalıntılarının gün yüzüne çıkmaya devam etiğini belirterek; “Irak topraklarında tespit edilmiş 133 toplu mezarın bulunduğunu ve bunların 45’inin açıldığını sözlerine ekledi.

Sadunî, son olarak Irak’ta bulunan en büyük toplu mezarlardan olan bir mezarın güney kasabası Divaniye’de ortaya çıktığını dile getirdi.

Sadunî, bulunan toplu mezarların çoğunun 30 yıllık kanlı iktidar sürdüren Saddam Hüseryin dönemine ait olduğunu ifade etti. 

Iraklı Kürt insan hakları örgütleri ise 180 binden fazla Kürdün Saddam tarafından katledildiğini dile getirirken; özellikle Irak’ın güneyinde toplu mezarların bulunduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar Irak’ta bulunan toplu mezarların sadece Saddam yönetimi dönemine mal edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek; 2003 işgali sonrası iç çatışmalar ve işgal ordusunun kanlı eylemleri neticesinde de gerçekleştiğine dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?