banner15

Trablus hükümeti göreve devam edecek

Trablus Hükümeti Başbakanı bakanlara ve bağlı kurumlara “görevi durdurma” kararından vazgeçerek vazifeye devam talimatı verdi

Trablus hükümeti göreve devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Trablus Başbakanı Halife el-Guveyl’in, “görevi durdurma” kararından vazgeçerek Ulusal Kurtuluş Hükümeti’ne bağlı bakanlık, kurum ve kuruluşları çalışanlarına görevlerini sürdürmeleri yönünde talimat verdiği bildirildi.

Guveyl hükümetine ait internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, “Kamu çıkarı gereği ve ülkenin geçmekte olduğu hassas durumu göz önünde bulundurarak hizmetlerin vatandaşlara ulaşmasını temin etmek amacıyla yürürlükte olan yasalara uygun şekilde size tevdi edilen görevleri yerine getirmeye devam etmeniz istenilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Başkanlık Konseyi’nden çıkan kararlar doğrultusunda işlem yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nden geçen cuma günü yapılan açıklamada, ülkede barış sürecine zarar verdikleri ve milli mutabakat hükümeti kurulmasına engel oldukları gerekçesiyle Libya Trablus Başbakanı Halife el-Guveyl, Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Nuri Ebu Sehmen ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Kuveydir'in AB ülkelerine girişleri yasaklanarak bu bölgede bulunan mal varlıkları dondurulmuştu.

Ulusal Kurtuluş Hükümeti'ne bağlı Adalet Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, "Vatanın yüksek çıkarlarını her şeyin üstünde tutma inancı, kanı durdurma, ülkeyi bölünmekten kurtarma düşüncesiyle yürütme organı olarak görevimizi durdurduğumuzu bildiriyoruz" ifadesi kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 09:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48