banner39

Trablus hükümetinden ulusal birlik hükümetine onay

Fas'taki görüşmelerde Trablus hükümeti ulusal birlik hükümetine katılmayı kabul ederken Tobruk hükümeti ise ateşkesi gözlemlemek için komisyon kurulmasını istedi

Ortadoğu 17.04.2015, 08:52 17.04.2015, 08:52
Trablus hükümetinden ulusal birlik hükümetine onay

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas'taki Libya görüşmelerinde, Trablus merkezli Milli Genel Kongre'nin (MGK), Birleşmiş Milletler'in (BM) sunduğu "başkanlık konseyinin oluşturulması" önerisine sıcak baktığı ve ulusal birlik hükümetine katılmaya hazır olduğu belirtildi. 

Fas'ın Suheyrat kentinde süren Libya uzlaşı görüşmeleri kapsamında BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'la bir araya gelen MGK heyeti üyesi Muhammed Azb, düzenlediği basın toplantısında, "Görüşmede, MGK'nın, başkanlık konseyinin oluşturulmasına olumlu baktığını, ulusal birlik hükümetine katılmaya hazır olduğunu dile getirdik" dedi. 

Azb, kurulacak hükümetin yetkileri konusunda uzlaşı görüşmelerinde taraflar arasında mutabakat sağlanması gerektiğini vurguladı. 

BM Libya Özel Temsilcisi Leon, daha önce taraflara "görüşmeleri hızlandıracak bağımsız kişilerin yer aldığı, tüm tarafların kabul edeceği isimlerden oluşan başkanlık konseyi ve başkan tarafından yönetilecek ulusal birlik hükümeti kurulmasını" içeren bir çözüm önerisi sunmuştu.

TOBRUK'TAKİ MECLİSİN ÖNERİSİ

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin, "uzlaşı sağlanması halinde" ülkedeki ateşkes uygulamasını gözlemlemek üzere ulusal birlik hükümeti tarafından bir komisyon kurulması önerisini BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'a sunması bekleniyor.

Söz konusu öneriye göre, komisyonun, silahlı grupların kentlerden belirli bölgelere çekilmelerini kolaylaştırma ve ateşkesi ihlal eden kişi ya da kişilere karşı gerekli yaptırımı uygulama yetkisi bulunuyor.

Öneri, Tobruk Meclisinin görev süresi dolana kadar ulusal birlik hükümeti ve Tobruk meclisinin beraber çalışması sonra da Libya anayasasına göre yeni yönetimin iş başına gelmesini kapsıyor.

Bunun yanı sıra öneri, en kısa süre içinde Libya'nın yeniden imarına ilişkin uluslararası konferans düzenlenmesini ve ateşkes sağlanmasını takip eden 60 gün içinde tüm silahların toplanmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?