banner39

TRT, Soranice yayın yapacak

TRT Şeş televizyonu, Kuzey Irak yönetiminin resmi dili olan Soranice yayınlar yapmaya başlayacak

Ortadoğu 19.06.2012, 11:39 19.06.2012, 11:43
TRT, Soranice yayın yapacak

TRT , Kuzey Irak yönetiminin resmi dili olan Soranice lehçesiyle yayına başlıyor. İlk yayın yarın yapılacak ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Ankara'dan; Kuzey Irak Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani de Selahattin'den canlı yayına katılacak. TRT Şeş, Erbil'e de ofis açıyor. Bölgeyi ilgilendiren gelişmeler her gün 45 dakika Soranice olarak aktarılacak. 

TRT 6 (Şeş) 3 yılı aşkın süredir Kirmanço, Zazaca yayın yapıyor. Buna Soranice de ekleniyor. Soranice, İran'ın Urumiye bölgesi ile beraber Kuzey Irak 'ta yaygın şekilde kullanılıyor. Soraniceyi Barzani aşiretiyle beraber yaklaşık 5 milyon Kürt'ün kullandığı tahmin ediliyor. TRT 6'nın Koordinatörü Fethullah Kırşan, Soranice yayınların her gün saat 16.00'da olacağını söyledi.

Türkiye'deki gelişmeler ve bölgeyi ilgilendiren haberlerin verileceğini, bir süre sonra hava durumu ve spor yayınlarının olacağını aktaran Kırşan, " TRT 6, Kuzey Irak 'ta en çok izlenen kanallardan. Yayınlara büyük ilgi var. Son yıllardaTürkiye ile bölge arasında gidiş-gelişler arttı. Biz de bu sürece yayınlarla katkı sağlamak, yeni bir köprü oluşturmak istiyoruz" dedi.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?