banner39

'Trump, Devrim Muhafızlarına Allah'ın bir hediyesi!'

ABD Başkanlık seçimlerinde İran karşıtı sert söylemleri olan Trump'ın kazanması, reformist İran hükümeti içinde Devrim Muhafızları'nın gücünü arttıracağı için kaygıyla karşılandı

Ortadoğu 23.11.2016, 11:58 23.11.2016, 13:20
'Trump, Devrim Muhafızlarına Allah'ın bir hediyesi!'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD eski Başkanı Barack Obama ile İran'ın reformist liderleri arasında yapılan nükleer anlaşmanın ardından, seçim kampanyaları sırasında İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını sağlayacak olan nükleer anlaşmayı iptal edeceğini açıklayan Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın yeni başkan seçilmesi, Şii milis gücü İran Devrim Muhafızları (IRGC)'nın, İran'ın yönetim yapısı içindeki konumunu yeniden kazanma konusunda yolunu açmış görünüyor.

İran hükümeti içinden isminin gizli kalması şartıyla Reuters'a konuşan üst düzey bir kaynak, "Trump ve DEAŞ Devrim Muhafızlarına Allah'ın bir hediyesi" açıklamasında bulundu.

Trump'ın İran ve nükleer anlaşma karşıtı konuşmaları özellikle Devrim Muhafızlarının işine geldi. Devrim Muhafızları, bu durumdan yararlanacaktır, yorumunda bulunan İranlı kaynak, "Şu an Devrim Muhafızları, İran yönetiminin hiyerarşisindeki konumlarını geri kazanmak için Trump'ın başkanlığını fırsat olarak görüyor" vurgusunda bulundu

İranlı yetkiliye göre, eğer Trump, İran'a karşı düşmanca bir siyaset izler ve anlaşmayı iptal ederse, muhafazakarlar ve özellikle de IRGC bundan çok büyük fayda sağlayacak.

Ruhaniye yakın eski reformist olan kaynak, "Trump'ın başkanlığı İran'a yatırım yapacak olan yabancı yatırımcıları korkutuyor. O zaman Devrim Muhafızları da eski ekonomik gücünü geri kazanacak. IRGC yabancı yatırımcıların ekonomiye yatırımları için riskli bir pazar anlamına geliyor. Bu Ruhani'nin planladığı ekonomik büyümeye engel olacak. Devrim Muhafızları ve destekçilerine daha fazla siyasi güç verecektir" açıklamasında bulundu.

DEVRİM MUHAFIZLARININ İRAN EKONOMİSİ'NDEKİ PAYI BÜYÜK

IRGC, 1980-1988 yılları arasındaki İran-Irak Savaşı'nın ardından ülke ekonomisinde önemli bir yer edindi.

Ruhani hükümeti, Devrim Muhafızlarının etkisini sınırlandırmak için 2014 Mart ayında İran Ulusal Gaz Aş ile yapılan 1,3 milyar dolarlık büyük projeleri iptal etmişti.

Analistlere göre, Trump'ın İran politikasındaki belirsizlik mayıs ayında İran'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sokak protestolarına da sebep olabilecek. Bu hükümetin IRGC'ye daha fazla siyasi güç vermesi konusunda, yönetimi de zorlayacak bir baskı oluşturacak.

Suudi Arabistan ve rekabet halinde bulunduğu İran, bilhassa Ortadoğu'da Suriye, Lübnan, Irak, Yemen ile Afrika'nın bazı bölgelerinde mezhep üzerinden vekalet savaşları veriyor. İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı özel kuvvetler olan Kudüs Gücü kuvvet komutanları, Suriye ve Irak'ta son zamanlarda aktif olarak yer aldı.

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?