banner15

Trump'ın yeni CIA başkanı da İslam karşıtı

ABD'de başkanlık yarışından zaferle çıkan Cumhuriyetçi Partili Donald Trump, CIA'nin başına İslam karşıtı Mike Pompeo'yu getirdi.

Trump'ın yeni CIA başkanı da İslam karşıtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

58. başkanlık yarışından zaferle çıkan Donald Trump'ın kabinesi daha da netleşiyor. Trump son olarak CIA'nin başına İslam karşıtı olarak bilinen ve zaman zaman İran ve Türkiye'ye de sert eleştirileri olan Kongre üyesi Mike Pompeo'yu atadı.

International Business Times'in haberine göre, Mike Pompeo katı bir İslam düşmanı olarak nitelendiriliyor. Pompeo, Amerikan dış politikasında sert gücün daha fazla öne çıkmasını savunan kişilerden biri olarak görülüyor. Seçim sürecinde Trump'ın Ortadoğu'dan uzak durma ve savaşlardan çekilme gibi söylemlerine karşı çıkan Pompeo "ABD'nin geri çekilmesine yönelik her görüşü sert bir şekilde reddetmeliyiz" demişti.

CIA'nin yeni başkanı İran'ı bir İslami diktatör olarak nitelendirmekle birlikte, Türkiye'nin de bu kategoriye girdiğini iddia etmişti.

Öte yandan, bugün sosyal medya hesabı Twitter'dan bir paylaşımda bulunan Pompoe "İran ile olan anlaşmayı iptal etmek için sabırsızlanıyorum" ifadesini kullanarak, İran'ı terörün sponsoru olmakla suçladı.

SNOWDEN İÇİN İDAM İSTEMİŞ

Yeni CIA Direktörü Pompoe, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme programını basına sızdıran CIA eski çalışanı Edward Snowden için idam cezası da talep ettiği de ortaya çıktı. Snowden için Rusya'dan geri getirilmesi gerektiğini söyleyen Pompe, "Usule uygun bir şekilde idam edilmeli" ifadelerini kullanmış.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 10:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35