banner39

Trump'ın zaferi Arap medyasında

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın başkanlık seçimlerini kazanması Arap medyasında geniş yer buldu

Ortadoğu 10.11.2016, 17:56 10.11.2016, 17:56
Trump'ın zaferi Arap medyasında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan destekli Şark'ul Evsat gazetesi, ABD'deki seçim sonuçlarını "Trump, başkanlık sınavıyla karşı karşıya" sürmanşetiyle duyururken, sürpriz sonucun ABD'de "daha önce görülmemiş bir siyasi deprem" etkisi yarattığını yazdı.

Donald Trump'ın zafer konuşmasında, "diğer ülkelerle çatışma değil uzlaşı arayışında olacağına" yönelik sözlerini okuyucularına aktaran Şark'ul Evsat, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Trump'a gönderdiği tebrik mesajına da geniş yer verdi.

"ABD, TRUMP VE CUMHURİYETÇİLERİN KISKACINDA"

Riyad ve Londra'dan yayın yapan Arap dünyasının önde gelen gazetelerinden El-Hayat ise ABD'deki seçim sonuçlarıyla ilgili haberinde, "ABD, Trump ve Cumhuriyetçilerin kıskacında" başlığını seçti.

El-Hayat, "Anket şirketlerinin tahminlerini alt üst eden ve ABD'de deprem etkisi yapacak bir sonuçla başkanlık seçimlerini Trump kazandı." diye yazdı. Haberde, seçim sonuçlarının "ABD'de yeni bir sürecin başlangıcı" olacağı değerlendirmesi de yapıldı.

"TRUMP'UN ZAFERİ DÜNYADA İSE ŞOK ETKİSİ YAPTI"

Ortadoğu'da geniş okuyucu kitlesine sahip Londra merkezli El-Kuds el-Arabi gazetesi de seçim sonuçlarını, "Trump'ın zaferi, Washington'da siyasi ve ekonomik deprem, dünyada ise şok etkisi yaptı" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Gazetenin birinci sayfasında yer verilen haberde dünya liderlerinin seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamaları da paylaşıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD-Rusya ilişkilerini daha iyi seviyeye taşıma mesajının aktarıldığı haberde, Trump'ın İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya saygı duymasının beklendiği ifade edildi.

"KRAL TRUMP'U TEBRİK ETTİ"

Suudi Arabistan'ın en önemli basın organlarından Riyad gazetesi ise, Kral Selman'ın Trump'a gönderdiği kutlama mesajını, "Kral, ilişkilerin geliştirilmesi ve bölge ülkelerine daha fazla istikrar getirilmesi temennisiyle Trump'u tebrik etti" şeklinde sürmanşetten aktardı.

Trump'ın "uluslararası ilişkilerde dostluk temeline dayanan iyi ilişkiler kurmak istediğine" ilişkin açıklamalarını ön plana taşıyan gazete haberin devamında, Arap ülkelerinin genel anlamda barış, istikrar, ekonomik iş birliği ve ikili ilişkilerin geliştirilmesini temenni ettiğini yazdı.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?