banner15

Trump'tan Esad'a açık destek

ABD'nin İslam karşıtı başkan adaylarından Donald Trump, başkan seçilmesi halinde Esad'a destek vereceğini ve hedefinde IŞİD'in olacağını açıkladı.

Trump'tan Esad'a açık destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olması beklenen iş adamı Donald Trump, başkan seçilmesi halinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’e dokunmayacağını, IŞİD’i yok etmeye odaklanacağını söyledi.

ABD’de başkanlık yarışında Cumhuriyetçilerin aday adayı olan Trump, MSNBC televizyonunda katıldığı programda Suriye politikasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Trump, Beyaz Saray’a girmesi halinde Esad’i devirmekten çok IŞİD’i yok etmeye dönük çabaları artıracağını belirterek, şunları kaydetti:

"Suriye’den uzak dururdum ve Esad’e karşı bu kadar savaşmazdım çünkü bunun bir bütün olduğunu düşünüyorum. Bütünüyle Esed’in yanında yer alan İran ve Rusya var, bu niçin uzak duracağımın nedeni değil ama bu işi kesinlikle karmaşıklaştıran bir faktör."

IŞİD ile savaşı daha üst seviyeye taşımayı tercih edeceğini ifade eden Trump, ABD’li komutanlara “IŞİD’e gününü göstermeleri” direktifini vereceğini belirtti.

Trump, “Güce dönüştürdüğümüz İran var. İran şimdi bir güç, bizim yüzümüzden, bu zamana kadar en budalaca anlaşmalar yüzünden. Dolayısıyla Esed’in yanında yer alan Rusya ve İran var ve biz bunların ikisiyle savaşmamız gerekir. Aynı zamanda Esed ile mücadele eden IŞİD ile de savaşmamız gerekir.” diye konuştu.

Trump, daha önce IŞİD'i bitirene kadar tüm bölgeyi bombalayacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 21:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48