banner15

TSK destekli ÖSO Dabık önlerinde...

Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Halep'in kuzeyinde ilerleyişini sürdüren Özgür Suriye Ordusu, 48 saat içinde IŞİD'in elindeki Dabık kasabasına girmeyi planladıklarını duyurdu

TSK destekli ÖSO Dabık önlerinde...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalifler 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında ilerleyişine devam ediyor.

Reuters haber ajansına konuışan Sultan Murat Tümeni Komutanı Ahmet Osman, 48 saat içinde Dabık’a girmeyi planladıklarını söyledi. Muhalif komutana göre, bu plan IŞİD’in döşediği mayınlı tuzaklar nedeniyle yavaş ilerliyor.

Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile IŞİD arasındaki çatışmaların şiddeti de giderek artıyor.

TSK’dan yapılan açıklamada son 24 saatte '15 muhalif şehit oldu, 35 muhalif yaralandı' ifadesi kullanıldı. 13 IŞİD mensubunun de öldüğü operasyonlar, örgütün elindeki Dabık ve Ahtarin kasabalarının sınırına geldi.

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk de bugün attığı tweette "Koalisyon güçleri, IŞİD'in elindeki Dabık'a sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Suriyeli muhaliflerin ilerleyişine aktif bir biçimde destek oluyor" ifadesini kullandı.

DABIK'IN DAEŞ (IŞİD) İÇİN ÖNEMİ

Halep'in kuzey kırsalındaki Dabık kasabası IŞİD'in propagandasının önemli ayaklarıdan biri. Dabık adını taşıyan İngilizce dilinde bir dergi de basan örgüt, hadisi şerifleri dayanak göstererek, ahir zamandaki büyük savaşın burada olacağını düşünüyor.

ÖSO Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında toplam 111 yerleşim alanını IŞİD'den aldı. Bu Yaklaşık 960 kilometre karelik bir alana tekâbül ediyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35