Tunus: ABD bize daha çok destek olmalı

Tunus Başbakanı Cuma, ABD'de verdiği bir konuşmada ABD hükümetinden ülkesinde devlet kurumlarını güçlendirmek için daha fazla destek istedi

Tunus: ABD bize daha çok destek olmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Başbakanı Mehdi Cuma, ülkesinde hukukun üstünlüğünü ve devlet kurumlarını güçlendirmek için ABD’den daha fazla yardım talep ettiklerini söyledi.

ABD’de resmi temaslarda bulunan Mehdi Cuma, düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS)  konferans verdi.

Başkent Washington’da yapacağı temaslar hakkında bilgi aktaran Cuma, Beyaz Saray yönetiminden daha fazla destek almak istediklerini kaydetti. Cuma, “Çok kısa zamanda birçok probleme çözüm bulmak için çabalarken, (ABD’nin sağladığı) mevcut yardımlar yeterli değil. ABD hükümetinden aldığımız yardım çok fazla ve gerçekten ABD ile çok iyi dostane ilişkiye ve işbirliğine sahibiz. Ancak daha fazla destek istiyoruz ve burada bulunmamın nedeni bu” diye konuştu.

Tunus’ta halkın isyanı ve eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin ülkeyi terk ettiği dönem sonrasında gelişmelerle ilgili bilgi veren Cuma, Tunus’un şimdi ulusun inşasına yeniden odaklanması gerektiğini vurguladı. Cuma, “Yeni kanunlar ve yeni anayasayla devlet kurumlarını restore etmeliyiz. Reformlara bir an önce başlamak konusunda gerçekten kararlıyız” ifadesini kullandı.  

Mehdi Cuma, ekonomik ve kurumsal gelişme sağlamanın yanında ülkesinin radikal unsurlarla da mücadele etmesi gerektiğine değindi. Aşırı güçlerle mücadelede ABD yönetiminden daha fazla işbirliği beklediklerini kaydeden Cuma, “Çünkü bu konu artık yerel veya bölgesel değil, bundan da öte, bu artık uluslararası bir konu” açıklamasında bulundu.

Tunus Başbakanı Cuma, 2-4 Nisan günleri arasındaki Washington temasları kapsamında ABD Başkanı Barack Obama’nın yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Wiliam Burns’ün de aralarında bulunduğu diğer üst düzey yetkililerle görüşecek. Cuma ayrıca Dünya Bankası ile IMF yetkilileriyle bir araya gelecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 07:26
banner53
YORUM EKLE

banner39