banner39

Tunus başbakanı hükümeti daha kuramadı

Tunus'ta başbakan seçilen Cuma, kabinenin hazır olduğunu fakat daha geniş ve kapsamlı olması için cumhurbaşkanına takdim etmediğini söyledi

Ortadoğu 26.01.2014, 11:07 26.01.2014, 11:07
Tunus başbakanı hükümeti daha kuramadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Mehdi Cuma'nın, oluşturacağı yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Merzuki'ye sunmadığını bildirdi.

Kartaca Sarayı'nda Muhammed el-Munsif el-Merzuki ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenleyen Mehdi Cuma, yeni kabine listesini daha geniş ve kapsamlı olması için cumhurbaşkanına takdim etmediğini belirterek, güçler arasında dengeleri sağlamak ve her kesimi kapsayan geniş tabanlı bir kabine oluşturmak istediklerini kaydetti.

Kabinede yer alacak kişilerin isimlerinin belli olduğunu ancak bazı isimlerin, özellikle emniyet ve ülkenin güvenliği konuları üzerinde durduklarını belirten Cuma, çözümün uzak olmadığını en yakın zamanda yeni kabinenin ilan edileceğini dile getirdi.

Öte yandan, Başbakanlık resmi sözcüsü, Cumhurbaşkanı Merzuki'nin tüm siyasi partilerle yarın istişare toplantısı yapacağını ve kapsamlı bir hükümetin kurulması için çalışmalar yapılacağını ifade etti.  

Tunus Genel İşçi Sendikası  (UGTT) liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan "4'lü grup", Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Önceki Başbakan Ali el-Urayyid hükümetinde Sanayi Bakanı olarak görev yapan Mehdi Cuma'nın yeni kurulacak kabinenin başına getirilmesi konusunda uzlaşılmıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?