banner39

Tunus bu pazar sandık başına gidiyor

Tunus, Yasemin Devrimi'nden sonraki ilk milletvekili seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Yarışın Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi ile Nida Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sebsi arasında geçeceği tahmin ediliyor

Ortadoğu 23.10.2014, 09:21 24.10.2014, 17:18
Tunus bu pazar sandık başına gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap coğrafyasını etkisi altına alan "Arap Baharı" rüzgarının ilk estiği ülke Tunus'ta halk, Yasemin Devrimi'nden sonraki ilk milletvekili seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanıyor.

Devrik Cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali'nin görevi bırakarak ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan devrimin ardından yaklaşık beş milyon Tunuslu 217 sandalyeli Tunus Meclisinin üyelerini belirlemek için pazar günü sandık başına gidecek.

Seçimlerde aralarında Nahda Partisi, Nida Tunus Partisi, Cumhuriyet İçin Kongre Partisi, Demokrasi İçin Birlik, Hürriyet ve İş İçin Demokrasi Birliği, Cumhuriyet ve Vefa Hareketinin yer aldığı 69 siyasi partiden bin 326 aday milletvekili seçilebilmek için yarışacak. İlk defa bu seçimlerden sonra milletvekilleri hükümete güvenoyu verme ve çekme yetkisine sahip olacak.

Seçmenler, 24 ilde ve 27 seçim merkezinde sandığa gidecek. Yurtdışında ise yarın başlayacak oy verme işlemleri 3 gün sürecek. Yurtdışında 6 merkezde 313 bin kayıtlı seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Adayların yüzde 63’ünün gençlerden oluştuğu milletvekili seçimlerine genç isimler de güçlü şekilde hazırlanıyor. Milli Kurucu Mecliste, yüzde 45 olan kadın aday oranının bu seçimlerde yüzde 49’a yükselmesi kadınların ileride siyasette daha da etkin rol alacağını ortaya koyuyor.

TUNUS'TA YARIŞACAK SİYASİ PARTİLER KİMDİR?

Tunus'ta Devrim öncesi sadece yedi partinin faaliyet gösterdiği Tunus’ta, devrim sonrası siyasi partilerin kuruluşunun kolaylaşmasıyla birlikte siyasi partilerin sayısı yüzü aştı. Bu çerçevede kendisini merkez sağ, merkez sol, merkez, sosyalist, sağcı, çevreci, solcu, İslamcı, bağımsızlıkçı, Marksist, Marksist Leninist, yeni solcu, Arap Birliği yanlısı, işçi yanlısı, İlerici, reformist, sosyal demokrat, sosyal özgürlükçü, komünist, bilimsel
sosyalist vb. şekilde niteleyen partilerin seçimlere katıldığı gözlendi.

2011 yılında gerçekleştirilen ilk seçimde 89 sandalye kazanarak seçimin galibi olurken, Cumhuriyetçi Kongre Partisi 29 sandalya ile ikinci parti, Ettakatol Partisi ise 20 sandalye ile üçüncü parti seçildi. 

Tunus'un önde gelen partileri;

Nahda Partisi; Müslüman Kardeşler’den ilham alan bir grup Tunuslu düşünür tarafından 1981’de kurulmuş, Bin Ali döneminde laik rejimi silah zoruyla devirmeye teşebbüsle suçlanan hareketin binlerce üyesi tutuklanmıştır.

1 Mart 2011’de resmi olarak faaliyet izni alan en Nahda Partisi, uluslararası basın tarafından ılımlı İslamcı veya merkez sağ parti olarak tanımlanıyor. Diğer Tunuslu partilere göre halk tabanında daha iyi örgütlendiği belirtilen partinin lideri Raşid el Gannuşi, 20 yıl sürgünde kaldığı İngiltere’den devrim sonrası ülkesine döndü. Türkiye’nin kendileri için bir model teşkil ettiğini belirten Gannuşi, İslam ve modernite arasında bir denge kurmaya çalıştıklarını söylüyor. Tunus'ta yapılan ilk seçim sürecinde uzlaşma ve diyalog eksenli meşruiyet arayışına giren en Nahda Partisi, seçim sonrası ulusal birlik hükümetinin kurulmasından yana olduğunu her vesileyle vurgulamıştı.

Cumhuriyet İçin Kongre Partisi; 8 Mart 2011’de faaliyet izni alan parti, kendisini seküler bir oluşum olarak tanınıyor. Ayrıca partinin liberal bir ajandayı takip ettiği ve “merkez sol” parti olarak siyasi arenada yer aldığı
belirtiliyor. Munsif el Merzuki, Abdurrauf el İbadi, Muhammed Abbu, Fethi el Harbi, Zuhur Kurde ve Semir b. Amir gibi isimlerin liderliğini yaptığı partinin sloganı “halkın egemenliği, vatandaşın onuru, devletin meşruiyeti” şeklinde özetleniyor.

Özgürlük, Adalet ve Kalkınma için Halkın Talebi Partisi; 3 Mart 2011’de Tunus gündeminde yer edinen Halkın Talebi Partisi, Londra’dan Arapça yayın yapan El Mustakilla kanalının sahibi gazeteci-yazar
Muhammed el Haşimi el Hamidi tarafından kurulmuştur. el Hamidi’nin, 1980-1992 yılları arasında muhalif en Nahda Hareketi’ne üye olduğu ancak 1992’de hareketten ayrıldığı belirtiliyor. El Hamidi’nin bu tarihten sonra devrik rejim lideri Bin Ali ile güçlü ilişkiler kurduğu söylenmiş, ancak bu iddialar kendisi tarafından yalanlanmıştı. Ayrıca parti, seçimlerin finansmanı noktasında çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

Nida Partisi; Tunus'ta 16 Haziran 2012 yılında kurulan Nida Partisi, seküler bir parti olarak biliniyor. Partinin kurucusu eski Tunus Başbakanlarından Beci Caid el Sebsi. Nida partisinin bu seçimlerde Nahda Partisi'nin en büyük rakibi olduğu belirtiliyor. 

Sebsi, partisinin "modernist" bir parti olduğunu söylüyor. 

PARTİLERİN SEÇİM ÇALIŞMALARI

Siyasi partiler seçim çalışmaları sırasında ağırlıklı olarak, köklü değişim, ekonomik darboğazdan çıkma, özgürlüklerin genişletilmesi ve kalkınma gibi konulara vurgu yapıyor.

Yarışın Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi ile Nida Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sebsi arasında geçmesi öngörülüyor.

Seçimleri yaklaşık 11 bin yerli ve yabancı gözlemcinin takip etmesi, bekleniyor. Anadolu Ajansı Tunus ofisi ise seçimleri 40 muhabir, 10 foto muhabir ve 6 kameramanla takip edecek.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Ülke genelinde seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi için yoğun çaba sarf eden güvenlik güçleri, olası terör saldırıları ve seçimin sabotaj edilmesi gibi konulara karşı önlemlerini almış durumda. Seçim süresince Tunus ordusu da güvenliğin sağlanmasında aktif görev alacak.

Tunus'ta, 17 Aralık 2010'da Muhammed el-Buazizi adlı üniversite mezunu gencin, seyyar satıcılık yaptığı arabasına el konulması üzerine kendini yakması, devrimin fitilini ateşlemişti. Devrim 14 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali'nin görevi bırakarak ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanmıştı.

Arap Baharı’na öncülük eden Yasemin Devrimi’nin ardından yeni Tunus Anayasası'nı hazırlamak için 23 Ekim 2011'de Milli Kurucu Meclis seçimleri yapılmıştı.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan resmi seçim sonuçlarına göre, Nahda Hareketi 89 sandalyeyle seçimi birinci olarak tamamlamıştı.

TUNUS'TA DEVRİM SONRASI SÜREÇ

Bin Ali’nin ülkeyi terk etmesinin ardından geçici hükümetler dönemi başladı. Bin Ali’nin ülkeden ayrıldığı 14 Ocak 2011’den seçim sonrası 20 Aralık 2011’de ilk hükümetin kurulmasına kadar geçen süre içinde üç adet geçici hükümet kuruldu.

Bu süreç tarihsel olarak şu şekilde sürdü; 14 Ocak 2011 Zeynel Abidin Bin Ali ülkeyi terk ederek Suudi Arabistan’a kaçtı. Fuad Mebuza cumhurbaşkanı, Muhammed Gannuşi başbakan oldu.

15 Ocak 2011 Başbakan Muhammed Gannuşi tarafından birinci geçici hükümet kuruldu.

27 Ocak 2011 Birinci geçici hükümet istifa etti ve Başbakan Muhammed Gannuşi tarafından ikinci geçici hükümet kuruldu.

21 Şubat 2011 İkinci geçici hükümet istifa etti. 24 Haziran 2011 Afla siyasi tutuklular serbest bırakıldı.

23 Ekim 2011 Ulusal Kurucu Meclis için Tunus’un ilk demokratik seçimleri gerçekleştirildi.

20 Aralık 2011 Nahda Partisi, Cumhuriyetçi Kongre Partisi ve Ettakatol Partisi tarafından Başbakan Hamid Cebali liderliğinde Birinci Troyka Geçiş Hükümeti kuruldu.

TEKNOKRAT HÜKÜMETİ DÖNEMİ

Ocak 2014’de Nahda-CPR- Ettakatol troykası, istifasını sundu ve 29 Ocak 2014’de başbakanlık görevi kendisine verilen Mehdi Cuma tarafından yeni hükümet kuruldu. Mehdi Cuma'nın kabinesi siyasilerden oluşmuyordu. Teknokrat hükümeti olarak kuruldu.

SEÇİMİ 15 BİN GÖZLEMCİ İZLEYECEK

Tunus'ta yapılacak genel seçimleri yaklaşık 15 bin gözlemcinin takip etmesi bekleniyor. Ülkenin en büyük anket kuruluşlarından biri olan Murakbun seçimi takip etmesi için 4 bin civarında kişiyi görevlendirdi. 

Ulusal ve uluslararası diğer kuruluşlarla birlikte Tunus'taki seçimlerin yaklaşık 15 bin gözlemciyle takip edilmesi bekleniyor. 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?