banner15

Tunus eski lideri merzuki'ye barış ödülü

İtalyan Ducci Vakfı 2016 Barış Ödülü'nü Tunus eski Cumhurbaşkanı Merzuki'ye verecek

Tunus eski lideri merzuki'ye barış ödülü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif Merzuki’nin İtalyan Ducci Vakfı’nın 2016 Barış Ödülü’ne layık görüldüğü bildirildi.

Ducci Vakfı'ndan yapılan açıklamada Merzuki’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde dinler arasında yakınlaşmaya katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğü kaydedildi. 

Merzuki’nin Dış İlişkiler Danışmanı Lutfi Nalut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Merzuki'nin Cumhurbaşkanlığı döneminde Vatikan'da Papa Francis ile görüştüğünü, Tunus’taki Rus Ortodoks kilisesi ve Cerbe adasındaki tarihi El-Gariba Sinagogu'nu ziyaret ettiğini hatırlatarak, bu gibi yaklaşımların ödülü almasında önemli etken olduğunu dile getirdi.

Ducci Vakfı'nın Vatikan'la organik bir bağının olmadığını kaydeden Nalut, daha önce de farklı dinlere mensup önemli şahsiyetlerin dinlerin yakınlaşması ve kültürel iş birliğine katkılarından dolayı bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Merzuki ile birlikte bu yılki barış ödülüne daha önce İtalya Yahudi Cemaatleri Birliği Başkanlığı yapan İtalyan yazar Ammos Luzzatto ile Vatikan Dinler Arası Diyalog Komisyonu Başkanlığı da yapan Katolik din adamı Michael L. Fitzgerald layık görüldü.

Ödüllerin 30 Mart’ta Roma'da düzenlenecek törenle takdim edileceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 17:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48