Tunus muhalefeti eylemlerini sürdürecek

Tunus'ta muhalefet hükümetin istifasına kadar eylemlerini devam ettireceğini açıklarken Gannuşi hükümetin anayasa bitmeden istifa etmeyeceğini söyledi

Tunus muhalefeti eylemlerini sürdürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus Muhalefeti, hükümeti düşürene kadar kendi protestolarını sürdüreceğini açıklarken, Nahda hareketi lideri Raşid El Gunuşi, anayasa çalışmalarını bitirmeden, bağımsız bir seçim kurulu oluşturulmadan hükümetin istifa etmeyeceğini vurguladı.

10 solcu partiden oluşan 'Halk Cephesi' yanlılarından 250'ye yakın kişi ülkenin başkenti Tunus'ta bulunan Kasaba Meydanı'nda gösteri yaparak, Başarısız hükümet git', 'eli kanlı hükümetin meşruiyeti yok' şeklinde sloganlar attı.

Gösteride konuşma yapan Tunus Halk Cephesi liderlerinden Ziyad El Ahdar, 'muhalif milletvekili Muhammed El Brahimi'nin 25 Eylül'de öldürülmesinin ardından artan krizi bitirmek amacıyla ilan edilen yol haritası gereğince, hükümetin bugün gitmesi gerektiğinin altını çizdi. El Ahdar, ulusal diyalogun başarıyla sonuçlanması için Tunus halkına 'protesto eylemlerini' devam ettirmeye çağırdı.

Öte yandan, Nahda Hareketi Başkanı Raşid El Gunuşi, Ali Urayyid'in başkanlığındaki hükümetin anayasayı tamamlamadan, bağımsız bir seçim yüksek kurulu oluşturmadan istifa etmeyeceğini söyledi.

Cezayir Nahda hareketinin 5. Toplantısına katılmak üzere Cezayir'deyken açıklama yapan Gannuşi, Tunus halkına 'geçiş dönemi doluncaya kadar birbirlerinizle savaşmayın' çağrısı yaptı

Hükümet başkanlığına bir isim seçmek için iktidar ile muhalefet arasında kurulan Ulusal diyalog, Nahda Hareketinin kendi 88 yaşındaki Ahmed El Mistiri'de ısrar etmesi ve başka bir isim sunmayı reddetmesi nedeniyle 5 Kasım'da durmuştu

Muhalefet, askıya alınan diyaloga yeniden başlamadan önce hükümete başkanlık edecek kişi hakkında bir uzlaşma ve kuruluş meclisinin içtüzüğünü de kapsayan değişikliklerin iptal edilmesini talep ediyor.

Alman Haber Ajansı'na konuşan El Ahdar, 'Hükümet başkanlığı için birkaç isim önerdik. Başka isimler de tartışmaya hazırız. Fakat Nahda hareketi sadece bir adaya takıldı kaldı, ondan başka birine güvenmiyor. O da Ahmed El Mistiri. Biz ülkeyi bu kritik ve hassas dönemde yönetebilecek güçlü bir başbakan istiyoruz. Nahda hükümeti perde arkasında oynatabileceği zayıf bir başbakan istiyor' ifadesini kullandı.

Halk Cephesi, geçtiğimiz Perşembe günü Urayyid hükümetini artık tanımadığını, hükümetin kararlarını saymayacağını açıkladı.

Çalışma Birliği Konfederasyonu Genel Sekreteri Hüseyin el Abbasi ise, dün yaptığı açıklamada, var olan anlaşmazlıkların giderilmesinin ardından Ulusal diyalogun yeni temeller üzerinde tekrar başlayacağını ifade etti.

Diğer yandan, selefilerden yüzlerce kişi, terörle mücadele bahanesiyle yapılan keyfi gözaltıları ve güvenlik güçleri tarafından işlenen ihlalleri protesto etmek amacıyla dün Sidi Bu Zeyid şehrinde gösteri düzenledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 17:02
banner53
YORUM EKLE

banner39