Tunus saldırısında ABD parmağı iddiası

Cezayirli emekli general Medjahed, Tunus saldırısının ardında ABD'nin Tunus'ta üs kurma baskısı olduğunu iddia etti

Tunus saldırısında ABD parmağı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayirli emekli Tümgeneral Abdelaziz Medjahed, geçtiğimiz hafta Tunus’un Susa kentinde yabancı turistlere yönelik IŞID tarafından gerçekleştirilen saldırı ile, Tunus Hükümeti üzerinde, topraklarını ABD üslerine açması için baskı oluşturulmaya çalışıldığını iddia etti.

Medjahed, 2007 senesinde ABD eski Başkanı George Bush’un emriyle Afrika’da sivil ve askeri operasyonlar düzenlemek amacı ile kurulan Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRİCOM)'nın Tunus’ta yaşanan saldırılarla bağlantısına da dikkat çekti.

Medjahed değerlendirmesinde “Arap ülkelerini bölmeye yönelik bu eski Siyonist planın kökleri Sykes-Picot anlaşmasına dayanmaktadır… Sovyetlerin çöküşünden sonra, bölgeye emperyalist güçlerin askeri üsler kurmasını öngören yeni bir plan sahneye koyulmaya başlandı. Sarkozy’nin kuklası Bernard Henry Levy’nin Libya’da yaptıkları bu Siyonist planın bir parçasıydı” ifadelerini kullandı

Afrika’da askeri üsler kurmak isteyen Batılı emperyalist güçlerin asıl amacının “yükselen güçler Rusya ve Çin’in bölgedeki etkisini kırmak ve Afrika ülkelerini Batı’nın kalkanı gibi kullanmak olduğunu” işaret eden Medjahed, son gelişmeleri büyük bir planın parçası olarak nitelendirdi.

SİBSİ VE ABD

Tunus’da Müslüman Kardeşlere yakın Ennahda hükümetini seçimler sonucu mağlup eden ve Tunus Cumhurbaşkanı seçilen Kaid Sibsi’nin ABD ile ilişkileri ile ilgili olarak ise çelişkili bilgiler bölge basınında yer almıştı.

Sibsi’nin, Tunus’ta ABD üssü kurulmasını öneren ABD Büyükelçisini Başkanlık Sarayı’ndan kovduğuna yönelik haberler basında yer alırken Sibsi, geçtiğimiz Mayıs ayında Washington’da ABD Devlet Başkanı Obama ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası Tunus, ABD’nin “NATO’nun dışında yer alan stratejik bir ortağıdır” açıklamasını yapmıştı

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39