Tunus yeni bir devrime mi gidiyor?

Tunus'ta yeniden patlak veren protestolar, sosyal adaletin sendelediği ve ekonomik durumunun çöküşe geçtiği bu günlerde, bazı gözlemcilere göre yeni bir halk devriminin ateşini yaktı

Tunus yeni bir devrime mi gidiyor?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

300 binden fazla üniversite mezunu işsizin bulunduğu Tunus'ta, iş bulabilen üniversite mezunlarının sayısı oldukça az. Atılmaları sadece pamuk ipliğine bağlı görevlerinin ve düşük maaşlarının ise, eğitim seviyeleri ile orantısı yok.

Al Jazeera'da Hamis Bin Baraik, "Tunus'taki işsizlik patlaması yeni bir devrime mi götürüyor?" başlığıyla yayınlanan, son olayları incelediği yazısında, ülke çapındaki işssizlik protestolarının, Arap Baharı devrimlerinin devamı niteliğinde olduğunu vurguluyor:

"Bu arada halkı yatıştırmaya çalışan hükümet güçleri, 700 binden fazla kişiyi etkileyen işsizlik krizinin yükünü taşımaya çalışıyor.

...........

Tunuslu gençleri ayaklandıran halihazırdaki işsizlik krizi, beş yıl önce de Tunus halkını alevlendirerek, devlet başkanı Zeynelabidin bin Ali'yi deviren bir ayaklanmaya götürmüştü. yeniden patlak veren işsizlik krizi nedeniyle bazı gözlemciler, sosyal adaletin sendelediği ve ekonomik durumunun çöküşe geçtiği bu günlerde tekrar bir halk devrimi ayaklanmasının yaşanmasından endişe ediyor."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 21:11
banner53
YORUM EKLE

banner39