banner39

Tunus yeni cumhurbaşkanı için yarın sandık başında

Tunus halkı ülkenin yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere yarın sandık başına gidiyor. Eski rejim mensuplarının yönetime gelebilme ihtimali endişeyle karşılanıyor

Ortadoğu 22.11.2014, 09:06 22.11.2014, 16:45
Tunus yeni cumhurbaşkanı için yarın sandık başında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus yarın yeni cumhurbaşkanını seçmek için yine sandık başına gidiyor. Bir ay önce milletveikillerini belirleyen ülkede, cumhurbaşkanlığı için 27 aday yarışıyor. Bunlardan ise seçimde öne çıkmasına kesin gözüyle bakılan sadece dört aday var. Yarın halkın sandık başına gideceği Tunus'ta, eski rejim mensuplarının yönetime gelebilme ihtimali endişeyle karşılanıyor.

Eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin görevden uzaklaştırıldığı 14 Şubat 2011'de gerçekleşen "Yasemin Devrimi" sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri, "en büyük korkularının" eski rejim mensubu siyasetçilerin yeniden iktidara gelmesi olduğunu belirtiyor.

Eski rejim mensuplarının geri dönebilme ihtimaline tepki gösteren Muhammed el-Hadravi, 2011'de güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu oğlunu kaybettiğini kaydederek, "Devrim şehitleri için ödenen 40 bin dinar yeterliymiş gibi Bin Ali'nin ülke dışına kaçmasının ardından hemen koltuk savaşına başlandı. Bin Ali'nin lideri olduğu Anayasal Demokratik İttifak Partisi'nden isimlerin yeniden iktidara gelmesinden korkuyoruz. Diktatörlük rejimini yeniden uygulamaya çalışacak kişiler halkı karşısında bulacak" dedi.

SEÇİM YARIŞINDA ÖNE ÇIKAN ADAYLAR

Baci Gaid Sibsi: Eski başbakanlardan Baci Gaid Sibsi laik bir aday. Yarışın favorilerinden olan Sibsi, son meclis seçimlerini kazanan Nida Tunus partisine mensup.

Munsif Marzuki: Marzuki Tunus'ta büyük saygı duyulan tecrübeli bir siyasetçi. Eski Cumhurbaşkanı Bin Ali'ye muhalefetten doalyı 1984 yılında hapse atılan Marzuki daha sonra da sürgün edildi. Aslen doktor olan muhalif siyasetçi, ülkenin devrim sonrası demokrasiye geçişine verdiği destekten dolayı pek çok Tunuslu tarafından takdir ediliyor. 

Mustafa bin Cafer: Bin cafer, Anayasa yapmakla görevli Tunus Ulusal Kurucu Meclisi'nin başkanı. Eski bir radyolog olan Bin Cafer, 1995 yılında Özgürlükler için Demokratik Forum Partisi'ni kurdu. Nida Tunus partisinin üyesi.

Külsüm Kannu: Külsüm Kannu Tunus'un ilk kadın cumhurbaşkanı adayı. Ülkenin en yüksek mahkemesinde hakım olan Kannu, adaylığının sembolik olmadığını şöyle açıklıyor, "Sadece kadınların değil tüm Tunus'un adayıyım."

Selim Riyahi: Libya'da sürgünde büyüyen Riyahi, 2011 yılında ülkeye dönüşünün ardından Özgür Ulusal Birlik Partisi'ni kurdu. Merkezci bir siyasi görüşten gelen Riyahi'nin Tunus medyasında yatırımları bulunuyor. Riyahi aynı zamanda ülkenin en büyük futbol kulüplerinden biri olan Africain'in de başkanlığını yürütüyor.

DEVRİM ÖNCESİNE DÖNÜLÜR MÜ ENDİŞESİ

Nida Tunus Partisi'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de meclis seçimlerindeki performansını göstermesi ve Sibsi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, ülkenin yeniden devrim öncesi tek parti yönetimine döneceği yönündeki kaygılar, bazı siyasetçiler tarafından yüksek sesle dile getiriliyor.

Geçen hafta sonu destekçilerine seslenen Sibsi, tek parti ve tek adam iddialarına cevap vererek göreve gelmesi halinde hiçbir parti ve görüşü dışlamayacağını açıklamıştı. Sibsi, Beje kentinde yaptığı konuşmasında, "Sadece şiddete karşıyız, herkesi kucaklayacağız, dışlamaya biz de karşıyız" demişti. Sibsi ayrıca, yaşının ilerlemiş olmasının diğer adaylarca aleyhine kullanıldığını dile getirerek, sağlığının yerinde olduğunu ifade etmişti.
Arap Baharı’nın başladığı Tunus, diğer halk ayaklanmalarının yaşandığı Libya, Mısır ve Yemen’e nazaran daha başarılı bir geçiş süreciyle örnek gösteriliyor.

Ancak artan işsizlik, dinarın dolar karşısında değer kaybetmesi, faizlerin yükselişi, halkın alım gücünün düşmesi ile zaman zaman yaşanan terör saldırıları, yeni cumhurbaşkanı ve ardından kurulacak koalisyon hükumetinin öncelikli olarak çözmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Yaklaşık 5 milyon 200 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 23 Kasım Pazar günü yapılacak seçimde adaylardan herhangi birinin yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması durumunda ikinci tur oylamaya gidilecek. 28 Aralık’ta düzenlenmesi öngörülen ikinci turda ise en yüksek oyu alan iki aday mücadele edecek.
Genel seçimlerde Nida Tunus Partisi, oyların yüzde 39,17 'unu alarak 217 sandalyeli parlamentoda 85 milletvekili çıkarmış, onu 69 sandalyeyle Nahda Hareketi takip etmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?