banner39

Tunuslular, senaryolara karşı meydana iniyor

Tunus'ta, Mısır'daki darbeye benzer senaryoların konuşulması halkı rahatsız etti. Halk, senaryolara karşı bu akşam meydanlara iniyor

Ortadoğu 03.08.2013, 18:00 03.08.2013, 18:05
Tunuslular, senaryolara karşı meydana iniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta demokrasi ve devrim yanlıları  "Devrim esas şimdi başlıyor; Birliğimiz devrimimizi başarıya ulaştıracaktır" adı altında bu akşam gösteri yapacak.

Çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının yer alacağı başkent Tunus'taki gösteriye katılımın yüksek olması bekleniyor.

Gösterinin, "Yasemin devriminin"  kazanımlarını korumak, mevcut hükümete yapılmak istenen meclis dışı müdahaleleri reddetmek ve şiddet olaylarını kınamak amacıyla düzenlendiği vurgulandı.

AA'ya konuşan gösteri organizasyon heyeti başkanı Kemal el-Haccam, "Bu akşamki toplantının amacı, milli birliğin sağlanması, geçiş sürecinin başarıyla tamamlanması, demokratik işleyişin daha geniş bir uzlaşı zemini üzerinde devam etmesi için, mevcut siyasi iradeye geniş katılımlı halk desteği vermek ve demokrasi karşıtı güçler karşısında Tunus halkının tavrını ilan etmektir" dedi.

Haccam, sahura kadar sürecek gösteri programı çerçevesinde siyasi parti temsilcilerinin konuşmalarının yanı sıra müzik konserleri ve şiir dinletileri olacağını söyledi.

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Kurucu Meclisi üyesi Muhammed el-Brahmi'nin 25 Temmuz'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Tunus'ta bazı kesimler demokrasi dışı yöntemlerle mevcut hükümeti devirme çalışmaları yürütüyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?