banner39

Tunus'ta anayasa çalışmaları

Nahda Hareketi Partisi, muhalefeti taslağın oylama sürecini sekteye uğratmakla suçladı

Ortadoğu 15.01.2014, 20:00 15.01.2014, 20:00
Tunus'ta anayasa çalışmaları

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nahda Hareketi Partisi, muhalefeti, Tunus Ulusal Kurucu Meclisi'nde yeni anayasa taslağının oylama sürecini "sekteye uğratmakla" suçladı. 

Parti sözcüsü Ziyad el-Azari, yaptığı açıklamada, muhalefetin, anayasa taslağının oylanması sürecini sekteye uğrattığını öne sürerek, "Muhalefet daha önce dile getirmediği yeni ihtilaflar yaratmak ve üzerinde mutabakata varılan noktaların yeniden gözden geçirilmesi için çabalamak suretiyle süreci baltalıyor" dedi.

Ulusal diyalog görüşmelerinde belirlenen yol haritası gereği, anayasa taslağı oylama işleminin 14 Ocak'ta sona ermesinin planlandığını hatırlatan Azari, "Nahda, yol haritasına uydu ve hükümet istifasını sundu. Ancak alınan kararların aksine ne kabine oluştu ne seçim tarihi belirlendi ne de taslağın oylama işlemi tamamlandı" ifadesini kullandı.

Tunus'ta 3 Ocak'ta başlayan anayasa taslağı oylamasının, 2011'de devrik Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan devrimin 3'üncü yıl dönümü olan 14 Ocak'ta sona ermesi planlanmıştı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?