banner39

Tunus'ta devrim şarkıları tartışması

Tunus'ta devrimden sonra vatan, tarih, kültür ve özgürlük temalı şarkılar daha çok üretilirken şarkıcılar da Nahda yanlısı ve muhalif diye ayrıldı

Ortadoğu 03.03.2014, 15:31 03.03.2014, 15:31
Tunus'ta devrim şarkıları tartışması

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni

Tunus devrimi ülkenin sanat anlayışını da değiştirdi. Aşk, ihanet ve cinsellik kokan şarkı sözlerinin yerini vatan, tarih, kültür ve millet gibi temaları işleyen şarkılar almaya başladı.  

Ancak şarkıcılar da devrimden sonra yaşanan siyasi çekişmelerden nasibini aldı. Bazı devrimci şarkıcılar Tunus İslami Hareket Nahda’ya yakın dururken, bazıları muhaliflere destek veriyor.

Tunus’un devrim şarkısının adı “Sayın Başkan” idi. El General olarak isimlendirilen Tunuslu Rap Şarkıcısı Hamada bin Ömer, bu şarkıyı 14 Ocak Devrimi başlamadan bir kaç ay önce besteledi. Şarkı ülkenin devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali’yi yolsuzlukla suçluyordu. Tunuslu gençler güvenlik güçlerinden çekindiklerinden dolayı önceleri şarkıyı evlerinde dinledi. Devrim olayları esnasında ise söz konusu şarkı gençlerin değişim adına bir ilham kaynağıydı.

Tunus’ta Rap aslında fazla tercih edilen bir müzik türü değil. Ancak buna rağmen şarkının sözleri gençleri etkilemiş ve polisle giriştikleri mücadele de önemli bir etken olmuştu. Son dönemde ise rap artık bir sanat türü olarak algılanyor.

Tunuslu şarkıcı El General, “halk diktatör rejimden iyice bunalmıştı. Yüksek sesle içindeki acıları ifade etmek istiyordu. Bin Ali’nin soğuk zindanlarını tatmış birisi olarak söyledim ve başardım. Şimdi bütün Tunus yüksek sesle konuşabiliyor.

Devrimin ardından Tunus’ta aşk, ihanet ve cinsellik dolu şarkıların yerini vatan sevgisi ve özgürlükleri işleyen şarkılar almaya başladı. Kenzi, Hamzavi ve Emsi gibi onlarca şarkıcı sosyal hayat, kültür, tarihi gibi konuları işliyor. Ancak bu şarkıcılar da ülkedeki siyasi akımlardan etkilendi. Bazı Rap şarkıcıları İslami hareketlere destek verirken, bazıları diğer siyasi hareketlerin yanında yer almayı tercih etti.

Böylece ülkede yeni bir tartışma başladı. “Helal Rapçılar - Haram Rapçılar” diye yeni bir terim üretildi. Tunus şimdi bunu tartışmaya başladı.

General şu anda Tunus İslami Hareketi Nahda’ya yakınlığı ile bilinirken Bisiku M gibi bazı şarkıcılar karşı tarafta yer almaya başladı. Adı öne çıkan isimlerden el Balta ve  Bende Rumman gibi bazı şarkıcılar ise siyasiler tarafından seçimlerde kullanılıyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?