Tunus'ta gösteriler ülke geneline yayıldı

Cezayir sınırındaki Kasrin'de başlayan gösteriler büyük bir hızla ülkenin diğer şehirlerine de sıçradı

Tunus'ta gösteriler ülke geneline yayıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta, Cezayir'e sınır Kasrin vilayetinde cumartesi günü iş talebi ile başlayan gösteriler ülke genelinde hükümet karşıtı protestolara dönüştü.

Kasrin'den sonra Silyana, Sidi Bu Zeyd, Kafsa gibi vilayetlerin merkezlerinde gün içinde devam eden gösteriler ilçelerde de destek bulmaya başladı. Sidi Bu Zeyd'e bağlı Rikab, Kafsa vilayetinin Mitlevva ilçelerinde ve Bin Arus vilayetinde iş isteyen göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı.

Kasrin'de protestocuların sokağa çıkma yasağına aldırış etmediği ve polisin göz yaşartıcı gaz kullanmasına taşla karşılık verdiği bildirildi. Gece geç saatlerde açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Velid Lukeyni, Kasrin'e bağlı Firyane ilçesinde gösterileri takip sırasında kaza yapan emniyet güçlerine ait araçtaki bir polis memurunun öldüğünü duyurdu.

Tunus devriminin sembol vilayeti Sidi Bu Zeyd'e bağlı Rikab ilçesinde polisle çatışan göstericilerin yollarda araç lastiklerini ateşe verdikleri, ana yollardan bazılarını trafiğe kapattıkları belirtildi.

Dün gün ortasında Başkent Tunus'un Habib Burgiba Caddesi'nde gençlerin meşru taleplerine destek gösterileri düzenlenmiş, gruplar hükümet ve içişleri aleyhinde attıkları sloganların ardından olaysız dağılmıştı. Ancak akşamdan sonra başkentin orta gelirli mahallelerinden Kerem'de başlayan eylemlerde lastikler yakıldığı, güvenlik güçleriyle protestocu gençler arasında çatışmalar yaşandığı öğrenildi.

Söz konusu protestoların ülkenin farklı bölgelerine sıçrama nedeni olarak dün gece hükümet tarafından açıklanan iyileştirme paketinin tepkili gruplar tarafından yeterli bulunmadığı gösteriliyor.

Dün akşam saatlerinde Bakanlar Kurulu ve bölge milletvekillerinin Başbakanlık merkezinde yürüttükleri çalışma toplantısının ardından basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Halid Şevket, aldıkları kararlara ilişkin şunları kaydetmişti:

"İlk etapta 5 bin kişiye çeşitli projelerde çalıştırılmak üzere iş imkanı sağlanacak. Buna ek olarak bin 400 üniversite mezunu gence yüksek öğretim mezunu statüsünden istihdam sağlanacak. Tunus Milli Dayanışma Bankası tarafından 6 yüz milyon dinar (300 milyon dolar) finansmanla 500 küçük ölçekli iş projesi kurma imkanı sağlanacak. Yolsuzluklara ilişkin Ulusal İnceleme Komisyonu kurulacak ve bu komisyon gerekli icraatları yerine getirecek. Kasrin'de hazine arazileriyle kişilere ait ihtilaflı toprak mülkiyeti sorunları 31 Mart'a kadar çözülecek. Kasrin vilayeti için 9 ayrı özel müteahhitlik firmasına her birine 150 bin dinarlık finansman sağlanarak bölgedeki yol, köprü ve alt yapıya ilişkin çalışmalar en geç üç yıl içinde tamamlanacak. Kasrin vilayetinde bin adet ev yapılması için 135 milyon dinar (67.5 milyon dolar) tahsis edilecek. Sağlık alanında Kasrin vilayetine uzman doktorların tayini ve gerekli olan ambulans ve araç temini sağlanacak. 31 Ekim’de Kasrin vilayetinde Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kalkınma projelerinin tamamı hayata geçirilecek."

Tunus'ta başkentin güney batısındaki Kasrin vilayetinde Rıda Yahyavi ve bir grup üniversite mezunu genç, 2014 yılında düzenledikleri iş talebi gösterileriyle valilik tarafından ilk işe alınacaklar listesine isimlerini yazdırmışlardı. Ancak geçen hafta sonu isminin hazırlanan listede olmadığını fark eden Yahyavi'nin, protesto amacıyla tırmandığı direkte elektrik akımına kapılması sonucu ölümü hükümet karşıtı protestoları başlatmıştı.

Tunus'ta resmi veriler işsizlik oranının yüzde 15 olduğunu gösterirken, bu oranın üniversite mezunları düzeyinde daha da yüksek olmasından dolayı işsizlikten yakınan gençler ülkenin birçok kentinde sık sık yürüyüşler düzenliyor.

"Arap Baharı" rüzgarının ilk estiği ülke Tunus'ta, 17 Aralık 2010'da Muhammed el-Buazizi adlı üniversite mezunu gencin, seyyar satıcılık yaptığı arabasına el konulması üzerine kendini yakması, devrimin fitilini ateşlemişti. Devrim 14 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Zeynelabidin bin Ali'nin görevi bırakarak, ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 08:08
banner53
YORUM EKLE

banner39