banner39

Tunus'ta iktidar partisinde bölünme tehlikesi

Tunus'ta iktidar partisinde gelen istifalar ve bazı isimlerin görevden alınması partide bölünmenin yaşanabileceği şeklinde yorumlanıyor

Ortadoğu 10.03.2015, 13:44 10.03.2015, 13:44
Tunus'ta iktidar partisinde bölünme tehlikesi

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Haber Merkez

Tunus Cumhurbaşkanı Kaid Sibsi tarafından kurulan iktidardaki Nida Tunus Partisi’nde kriz başladı. Bazı milletvekillerinin partiden istifası ve Sibsi’nin oğlu Hafız’ın kurucu heyetten çıkarılması parti içindeki sıkıntıları gün yüzüne çıkardı.

Partinin geçtiğimiz Pazar günü yapılması planlanan siyasi büro şefliği seçimleri ikinci kez iptal edildi. Gözlemciler Sibsi’nin cumhurbaşkanı olmasının ardından partinin omurgasında çatlamalar meydana gelmeye başladığını ve bölünme riski ile karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Parti resmi sözcüsü Lezhar el Akrami siyasi büro seçimlerinin ertelendiği, Muhammed Nasır, Hafız Sibsi ve Muhammed Fadıl’ın kurucu üyelikten çıkarıldığını açıkladı. Özellikle de Sibsi’nin oğlu Hafız’ın üyeliğine son verilmesi parti içindeki krizi daha da derinleştirdiği konuşuluyor.

NİDA TUNUS’TAKİ İSTİFALAR NAHDA’YA YARIYOR

Gözlemciler meclis seçimlerinde en fazla oy alarak koalisyon hükümeti kuran partide yaşanan istikrarsızlık ve istifaların Nahda Partisi’ne yarayacağı ve Nahda’yı daha da güçlendireceğini söylüyor.

Partideki istikrarsızlığın artması veya bölünmenin yaşanması durumunda hükümetin büyük ortağı olmaktan çıkacak olan partinin Cumhurbaşkanı Sibsi’nin elini de zayıflatacağı şeklinde yorumlar yapılıyor.

Tunuslu uzmanlar Nida Tunus Partisi’nin dört ayrı akımı içinde barındırdığı, bu nedenle istifa ve bölünmelerin yaşanmasının normal olduğunu ifade ediyor.

Mısır Arabiyye elektronik gazetesine konuşan Tunus Envar Dergisi genel yayın yönetmeni Necmeddin el Akkari, Nida Tunus Partisi’nin Sibsi liderliğinde Nahda’nın etkisini ortadan kaldırmak için kurulduğunu, farklı fikri akımlardan toplama bir parti olduğunu ve yaşananların sürpriz olmadığını ifade etti.

Partiden cumhurbaşkanlığına geçenlerin oluşturduğu boşluğu doldurma ve iktidar ganimetinden faydalanma hırsının partide iç çekişmeleri körüklediğini söyleyen el Akkari, parti yönetimi ve milletvekilleri arasında anlaşmazlıklar yaşandığına vurgu yaptı.

Nahda ile koalisyon kurulmasının ardından Velid Cellad ve Mustafa bin Ahmed partiden istifa etmişti. Kurucu Melis seçimlerinin ertelenmesinin ardından halk partisi grubu da istifa etti.

Nida Tunus’ta yaşanacak bölünmenin partiyi zayıflatacağı ve Nahda’nın tekrar mecliste en fazla üyesi olan parti durumuna yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak bu gelişmenin hızlı seyretmesi durumunda Arap Baharı’nı ateşleyen Tunus’ta siyasi istikrarın zarar göreceği de öngörülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?