banner15

Tunus'ta iktidar partisinde siyasi kriz

Tunus'ta iktidardaki Nida Partisi'nde iki grup arasındaki çekişme krize yol açarken partide bölünme yaşanabileceği belirtiliyor

Tunus'ta iktidar partisinde siyasi kriz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta iktidardaki Nida Tunus Partisi'nde yürütme kurulu ile kurucu heyeti arasında kriz yaşanıyor. Söz konusu krizin partinin bölünmesine neden olabileceği belirtiliyor.

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin oğlu Hafız Kaid es-Sibsi yanlısı bir grubun dün düzenlenmesi beklenen yürütme kurulu toplantısına katılmalarını zor ve şiddet kullanarak engellemesinin ardından kriz başka bir boyut kazandı.

KRİZİN NEDENİ

Nida partisinin çekirdeği sayılan ve partinin ilk yapısını oluşturan yürütme kurulu, geçtiğimiz Mart ayında, sahip olduğu yetki gereğince kurucu heyetinin görevini yapacak siyasi bir ofis seçmişti. 

Kurucu heyeti üyesi Hafız Kaid es-Sibsi, siyasi ofis üyelerinin isimlerini belirlemek amacıyla düzenlenen seçimlerde başarısız kalmasıyla siyasi ofise katılabilmesi için yürütme kuruluna dayatma ve baskı uygulamaya çalıştı.

Tunuslu aktivist Tahir Bin Hüseyin, Facebook hesabında kriz ile ilgili yazdığı yorumda, ‘Hafız Kaid es-Sibsi’nin baskıları başarılı olmayınca etrafında kurucu heyetinden bir grup  toplayarak kurucu heyetinin eski yetkilerini geri almak için partinin diğer kollarının çalışmasını engellemeye çalışıyor’ dedi.

TOPLANTI İPTAL EDİLDİ

Bu arada Nida Tunus Partisi'nde 2 grup arasında yaşanan arbede nedeniyle kurucu üyeler toplantısı iptal edildi.

Partinin yürütme kurulundan yayımlanan yazılı açıklamada, "Bu faşist saldırı, kurucu üyeler toplantısını engellemek isteyen partiye yabancı militanlar tarafından, Nida Tunus'a darbe yapmayı isteyen bazı parti yöneticilerinin emriyle gerçekleşmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Kurucu üyelerin, Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin oğlu Nida Tunus Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hafız Kaid es-Sibsi'yi, Cumhurbaşkanlığı Divanı Müdürü ve siyasi ofis üyesi Rıza Belhac'ı ve partide bu isimlerin etrafında kümelenen bir grubu yaşanan olayların sorumlusu olarak gördüğü kaydedildi.

Genel Başkan Yardımcısı Sibsi yanlısı bölge temsilcilerinin toplantıya katılmalarının engellenmesinin ardından Sibsi yanlıları ile Nida Tunus Genel Sekreteri Muhsin Merzuk yanlıları arasında arbede yaşandığı ifade ediliyor. 

Parlamentoda en fazla sandalyeye sahip Nida Tunus Partisi, Merzuk ve Sibsi yanlıları arasında çekişmeye sahne oluyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 13:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35