Tunus'ta muhaliflerden 'ortak başbakan' şartı

Tunus muhalefeti, iktidarla yeniden diyalog kurabilmek için ortak bir başbakan adayının belirlenmesi gerektiğini açıkladı

Tunus'ta muhaliflerden 'ortak başbakan' şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus muhalefeti, iktidar ile diyalogun tekrar başlamasına sıcak baktığını ancak, önce başbakanım kim olacağı konusunda mutabakatı ön şart olarak ilan etti.

Dün Tunus muhalefetini oluşturan 14 parti tarafından yapılan ortak açıklamada, ülkedeki krizi hızlı bir şekilde sona erdirecek diyalogun başlaması konusunda ısrarlı olunduğu, ancak önce müstakil ve tarafsız bir başbakan konusunda anlaşılmasının gerektiği  kaydedildi.

Yapılan açıklamada, ülkedeki dört sendika tarafından başlatılan diyalogun kesintiye uğramasının sebebinin, Nahda Hareketi'nin inatçı tavrı olduğu bildirildi. 15 Kasım'a kadar bir uzlaşmaya varılmasından yana olduklarını dile getiren Tunus muhalefeti, ülkedeki puslu havanın bir an önce sona ermesinin gereğine de işaret etti.

İktidardaki Nahda Hareketi ve muhalefet arasındaki diyalog, Nahda yönetiminin Tunuslu 88 yaşındaki tecrübeli siyaset adamı Ahmed el Mestiri'nin başbakanlığı konusundaki ısrarı nedeniyle kesintiye uğramıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39