banner39

Tunus'ta Nahda'ya yeni genel sekreter

Tunus Nahda genel sekreteri Hamadi El Cibali'nin yerine eski başbakan Ali el Arıd getirildi

Ortadoğu 14.07.2014, 16:16 14.07.2014, 18:00
Tunus'ta Nahda'ya yeni genel sekreter

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Tunus İslami Hareketi Nahda’da yeni genel sekreter seçimi gerçekleştirildi. Dün yapılan açıklamada, Şura Meclisi tarafından Hamadi el Cibali’den boşalan genel sekreterliği Ali el Arıd’ın getirildiği açıklandı.

Hareketin Şura Meclisi başkent Tunus’ta bu haftasonu 26. Kurul toplantısını düzenledi. Meclisin son oturumunda, Cibali’ye yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür edilerek, daha farklı alanlarda kendisinin hizmetlerine hareketin ihtiyacının olduğu kaydedildi.  150 üyeden oluşan Nahda Şura Meclisi, Hareketin en yüksek kurulu olarak kabul ediliyor.

Tunus’ta Bin Ali’nin devrilmesinin ardından yapılan ilk özgür seçimlerin ardından Nahda oyların çoğunu almış ve hükümeti kurmuştu. Cibali Eylül 2011’den muhalif lider Şükrü Belaid suikastının yapıldığı Şubat 2013’e kadar başbakanlık görevini yürüttü.

Cibali zamanında içişleri bakanlığı görevini yürüten Ali Arıd, bu tarihten sonra Tunus başbakanlığı görevine getirilmişti. Şimdi Nahda içinde de tekrar aynı ikili halef-selef oldu. Cibali bir müddet önce görevinden istifa etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?