banner39

Tunus'ta partiler seçim takvimi üzerinde anlaştı

Tunus'ta siyasi partiler, aylar süren erteleme ve anlaşmazlıkların ardından 2014 seçimlerinin takvimi üzerinde anlaşmaya vardı

Ortadoğu 14.06.2014, 15:45 14.06.2014, 15:45
Tunus'ta partiler seçim takvimi üzerinde anlaştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tunus'ta siyasi partiler, bu yıl yapılacak başkanlık ve genel seçimlerin takvimi üzerinde anlaşmaya vardı. Tarafların anlaşması için, siyasi partilerin belirlediği temsilciler, tarafsız arabulucularla birlikte seçim takvimi üzerinde çalışmalar yürüttü. Tarafların yürüttüğü müzakereler sonuç verdi, taraflar seim takvimi üzerinde anlaştı.

Tunus meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Nahda Hareketi genel seçimlerin, başkanlık seçimlerinden daha önce yapılmasını istiyordu, muhalefet ise tam tersini istiyordu.

Görüşmelerde arabuluculuk yapan Avukat Muhammed Fadıl Mahfuz, partileri temsil eden 18 kişiden 12'sinin genel seçimlerin daha önce yapılması yönünde oy kullandığını açıkladı.

Parti temsilcilerinin üzerinde anlaştığı seçim takvimi 23 Haziran'a kadar Tunus Ulusal Meclisi'nde kabul edilecek. Tunus seçim komisyonu başkanı Şefik Sarsar, Tunus'ta seçimlerin Ekim sonu veya Kasım başında yapılacağını öngördüğünü açıklamıştı. Ancak kesin tarih henüz belli değil.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?