Tunus'ta seçimin resmi sonuçları açıklandı

Tunus Yüksek Seçim Kurulu, Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi sonuçlarını açıkladı ve Aralık ayında ikinci tur yapılacağını bildirdi

Tunus'ta seçimin resmi sonuçları açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta Yüksek Seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur sonuçlarını açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçiminde, Nida Tunus Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yüzde 39,4 oy aldığını, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki'nin ise yüzde 33,4'le onu takip ettiğini açıkladı.

YSK, Aralık ayında gerçekleşecek ikinci tur seçimde yarışacak Sibsi'nin, ilk turda, 1 milyon 289 bin, Merzuki'nin ise 1 milyon 92 bin oy aldığına belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 3 milyon 267 bin 569 Tunuslu seçmenin oy kullandığı kaydedildi.

Seçimin Aralık ayında düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Merzuki ile parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus Partisi Genel Başkanı Sibsi'nin yarışması bekleniyor.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, seçime katılımın ülke içinde yüzde 53,73, yurt dışında yüzde 27 olduğunu duyurmuştu. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklanmış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39