Tunus'ta yeni anayasa onaylandı

Tunus Ulusal Kurucu Meclisi, yeni anayasanın maddelerini tek tek onayladı, gelecek oturumda ise bütün halinde oylamaya sunulacak

Tunus'ta yeni anayasa onaylandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta Ulusal Kurucu Meclisi, 146 maddelik yeni anayasanın maddelerini ayrı ayrı onayladı.

Ulusal Kurucu Meclisi üyelerinin dünkü oturumlarında, anayasa taslağının 6'ncı maddesinde, "devlete ılımlılık ve hoşgörü kültürünü yayma, kutsalları koruma" yükümlülüğü getiren değişiklik yapılarak kabul etti.

Dünkü oturumda ayrıca anayasa taslağının 145 ve 146'ncı maddeleri de görüşülerek kabul edildi. 145'inci madde, anayasanın Ulusal Kurucu Meclisi, hükümet ve cumhurbaşkanı tarafından kabul edilerek resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmesini öngörürken, 146'ncı madde de Ulusal Kurucu Meclisi ve cumhurbaşkanından oluşan geçici yönetimin yeni milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılana kadar yürüteceği çalışmayı düzenliyor.

Kurucu meclisin maddeler halinde onayladığı yeni anayasa taslağının tamamı gelecek oturumda oylamaya sunulacak. Anayasa taslağının kabul edilmesi için meclisin en az 3'te 2'sinin (217 milletvekilinden 145'inin) evet oyu kullanması gerekiyor.

Oylamada 3'te 2 çoğunluk sağlanamaması halinde taslağın referanduma sunulması gerekiyor.

Tunus'ta 3 Ocak'ta başlayan anayasa taslağı oylamasının, 2011'de devrik Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan devrimin 3'üncü yıl dönümü olan 14 Ocak'ta sona ermesi planlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 07:42
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dincer
Zeki Dincer - 7 yıl Önce

Peygamber Efendimiz’in bir hadisinde şöyle diyor: “Ey insanlar! Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyin. Allah’tan afiyet (esenlik ve barış) isteyin” (Buharî, Cihad, 112, 156). El Kaide ve ona benzer radikal islamcı gruplara baktığımızda onların İslam dininden ne kadar inanılmaz derecede uzak olduklarını açıkça görebiliyoruz.

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 7 yıl Önce

İslam dininin amacı korku, baskı, işkence, ölüm, açlık, kıtlık ve bozgunluk yaratmak değil barış, güvenlik, mutluluk ve esenlik getirmektir. Allah diyor ki, “Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam’a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır” (Bakara 208). İslam barış dinidir. İslam kelimesi “silm” ya da “selam” kelimesinden gelmektedir. Selam kelimesi ise mutluluk ve esenlik anlamını içerir.

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 7 yıl Önce

Suriye halkı da aynı şeyleri arzulamış ve aynı sebeplerden ötürü ayaklanmışlardı. Ama Suriye’nin bugünkü durumu, 150 bin kişinin ölmüş olmasına ve aradan 3 yıl geçmiş olmasına rağmen hala kötüleşiyor ve çözüme kavuşması ümidi her geçen gün ile azalıyor çünkü El Kaide ve IŞİD gibi unsurlar bu devrimi aynı bir korsan gibi alıp kaçırdılar ve kendi sinsi amaçlarına alet ettiler. Suriye halkının istediği radikal İslam değil, gerçek İslam ve gerçek özgürlük. Çünkü gerçek özgürlük gerçek İslam’dadır.

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 7 yıl Önce

Tunus devrimi işsizlik, enflasyon, yozlaşma, düşünce ve diğer siyasi özgürlüklerinin kısıtlanması ve yaşam standardının çok düşük olmasından ötürü başlamış ve sadece 28 gün sürmüştü. Radikal cihadi oluşumların buraya el atamamışlardı. Tunus halkı pek fazla can kaybı olmaksızın isteklerine kavuşmuştu.

banner39