banner15

Tunus'ta yeni hükümet kuruldu

Tunus Başbakanı Cuma, 28 bakandan oluşan kabineyi ülkenin cumhurbaşkanı Merzukiye sundu

Tunus'ta yeni hükümet kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Mehdi Cuma'nın, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Muhammed el-Munsif el-Merzuki'ye sunduğu bildirildi.

Akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Cuma, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanına takdim ettiğini belirterek, yeni kabineyi yeterlilik, bağımsızlık ve şeffaflık ilkelerine göre belirlediğini kaydetti.

Yeni kabinede sadece eski İçişleri Bakanının değişmediğini ifade eden Cuma, "Tunus'ta güvenlik konusunda olumlu gelişmeler yaşandığı için İçişleri Bakanı görevine devam edecek" dedi.

Ayrıca Cuma, hükümetin öncelikli hedefinin ülkeyi seçime götürmek olacağını ifade etti. 

Tunus Genel İşçi Sendikası  (UGTT) liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan "4'lü grup", Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Krize çözüm bulunması için yeni bir hükümetin kurulması ve Başbakan Ali el-Urayyid hükümetinde Sanayi Bakanı olarak görev yapan Mehdi Cuma'nın yeni kurulacak kabinenin başına getirilmesi konusunda uzlaşılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 07:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48