Turabi için cenaze töreni

İsrail'in Afula Hastanesi'nde kansere yenik düşerek hayatını kaybeden Filistinli Hasan Turabi için cenaze töreni düzenlendi.

Turabi için cenaze töreni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in Afula Hastanesi'nde kansere yenik düşerek hayatını kaybeden Filistinli Hasan Turabi için cenaze töreni düzenlendi.

İsrail'in geçen ocak ayında Hamas hareketine mensup olduğu gerekçesiyle tutukladığı ve 16 Ekim'de serbest bırakılmasının ardından gönderildiği Afula Hastanesi'nde yaşamını yitiren Turabi için Batı Şeria'da cenaze töreni düzenlendi.

Nablus kenti yakınlarındaki Sıre beldesinde düzenlenen cenaze törenine binlerce Filistinli katıldı. Cenazede, Hamas flamaları ve Filistin bayrakları taşındı.

İsrail karşıtı sloganın atıldığı cenazede Filistin yönetiminden, Turabi'nin ölümünün soruşturulması, İsrail'in uluslararası makamlara taşınması talep edildi.

"SADECE AĞRI KESİCİ VERDİLER"

Turabi'nin annesi Delal Turabi, oğlunun ölümünden İsrail Hapishaneler İdaresi'ni sorumlu tutarak, "10 gün boyunca hastanede Hasan'ın yanındaydım. Çok fazla konuşmadı ancak bana, İsrail kurumlarında gerekli tedaviyi görmediğini, kendisine sadece ağrı kesici verdiklerini söyledi" dedi. Hasan tutuklandığında, İsrailli yetkililere oğlunun kanser hastası olduğunu bildirdiğini söyleyen Delal, "Hapishaneler İdaresi, kasıtlı olarak oğlumun sağlık hizmetlerini ihmal etti" iddiasında bulundu.

"İSRAİL İLE MÜZAKERELER DURDURULMALI"

Gazze'deki Filistin Hükümeti Esirler Bakanı Atallah Ebu Sibah ise Turabi'nin hayatını kaybetmesi nedeniyle Filistin yönetiminden, İsrail ile müzakereleri durdurmasını istedi.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün Gazze'deki merkezi önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ebu Sibah, tutukluların serbest bırakılması için tek yolun direniş olduğunu belirterek, "İsrail, hasta esirlerin tedavisini geciktiriyor çünkü Filistin halkını öldürülmesi gereken böcekler olarak görüyor. İsrail, suçlu ve ırkçı. İsrail ile müzakereler durdurulmalı. ABD de İsrail'in insanlık suçu olarak kabul edilen eylemlerini örtbas ediyor" ifadesini kullandı.

Ocak 2013'te, Hamas'a mensup olduğu suçlamasıyla İsrail tarafından tutuklanan Filistinli Hasan Turabi, hakkındaki suçlamaların düşürülüp, 16 Ekim'de serbest bırakılmasının ardından gönderildiği İsrail'in Afula Hastanesi'nde bugün hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 19:08
banner53
YORUM EKLE

banner39