banner39

Turistler Tunus'u terkediyor

Tunus Suse'de dün meydana gelen otel saldırılarından sonra çoğunluğu İngiliz olan turistler ülkeyi terketmeye başladı

Ortadoğu 27.06.2015, 14:03 27.06.2015, 14:28
Turistler Tunus'u terkediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus'ta dün lüks bir oteli hedef alan ve 38 kişinin ölümüne neden olan silahlı baskından sonra binlerce turist Tunus'taki tatillerini yarıda keserek, havalimanına akın etti. AFP'nin haberine göre, IŞİD Tunus'un Suse kasabasındaki saldırıyı düzenleyen kişinin Ebu Yahya el Kayravani olduğunu duyurdu. Tunus İçişleri Bakanlığı saldırıyı düzenleyen kişinin Kayravan kentinden Tunuslu bir öğrenci olduğunu açıklamıştı. Tunus Başbakanı Habib Essid, beş yıldızlı otelde öldürülenlerden çoğunun İngiliz olduğunu açıkladı. Essid, ölenler arasında Almanya, Belçika ve Fransa vatandaşlarının da olduğunu belirtti. İngiltere Başbakanı David Cameron konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Tunus'taki kurbanların çoğunun İngiliz olduğu gerçeğine kamuoyu hazır olmalı" dedi.

Kimliği tespit edilen 10 kişiden sekizinin İngiliz, birinin Alman, diğerinin de Belçikalı olduğu açıklandı.

Tur şirketleri, tatillerini iptal eden yaklaşık 2500 turisti ülkelerine geri götürmek için Tunus'a uçak kaldırdı. Şirketler, Tunus'ta tatil satın alan çok sayıda müşterinin de bu ülkeye gitmekten vazgeçtiklerini açıkladı.

Uzmanlar, IŞİD'in lüks otellere saldırmasının nedenini, Tunus ekonomisinin can damarlarından biri olan turizme darbe vurmak olarak göstermişti. IŞİD, birkaç ay önce de başkentte Bardo Müzesini vurmuş, çoğu yabancı turist 21 kişiyi öldürmüştü. 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?