banner15

Türk askeri El-Bab kapısında; şiddetli çatışmalar var!

Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında ÖSO ve TSK askerleri, Suriye'nin El-Bab şehrine girmek için DEAŞ ile şiddetli çatışmalar yaşıyor

Türk askeri El-Bab kapısında; şiddetli çatışmalar var!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Fırat Kalkanı El Bab'a girildiği  iddiaları ile ilgili "ÖSO bizim de desteğimizle El Bab'a yanaştı" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu El Bab operasyonu ile ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu El Bab'a girildiği iddiları üzerine yaptığı açıklamada "ÖSO bizim de desteğimizle El Bab'a yanaştı" değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ İLE MÜCADELE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, özellikle 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra dış politikanın önceliklerinden birisinin de FETÖ ile içeride ve dışarıda mücadele etmek olduğunu söyledi.

Bakanlığından FETÖ'den dolayı 440 kişinin ilişiğini kestiklerini kaydeden Çavuşoğlu, sadece FETÖ ile mücadele etmediklerini, yurt dışında PKK, DHKP-C gibi terör örgütleriyle de mücadele ettiklerini vurguladı.

AB İLE İLİŞKİLER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye-AB ilişkilerine kendi iç politika çerçevesinden kısır bir açıdan baktığını, bunun son derece sağlıksız, yanlış olduğunu, Türkiye-AB ilişkilerine yakışan bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Onlar birinci sınıf, biz ikinci sınıf değiliz. Türkiye ile ilişkileri sağlıklı götürebilmek için bizi eşit bir ortak olarak görmek durumundadırlar. Biz herhangi bir faslı açmaya hazırız. Hemen bir kurayla istediğimiz faslı çekelim, açılış ve kapanış kriterlerini yerine getirmeye hazırız, yeter ki siyasi engeller olmasın." değerlendirmesini yaptı.

"TÜRKİYE'NİN LİDERİ DIŞ POLİTİKADA DA SÖZ SAHİBİ OLACAKTIR"

Musul operasyonunun planlandığı gibi gittiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Fakat yavaşladı. Niye? Henüz Musul halkının güveni kazanılamadı. Yok 'Haşdi Şabi girer, yok öteki girer, yok bu girer...' Musul halkı bir panik içinde. O yüzden, burada Musul halkına da garanti verilmesi gerekiyor. Telafer'i terk etmek zorunda kalan Türkmen kardeşlerimize de duyarsız değiliz." diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politikayı belirlediği eleştirisiyle ilgili olarak, "Elbette belirleyecek. Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçildi ve Cumhurbaşkanı bizim liderimiz, Türkiye'nin lideri. Türkiye'nin lideri her konuda söz sahibi olduğu kadar, dış politikada da söz sahibi olacaktır." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 08:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48