banner39

Türk basınına Mısır'dan 28 Şubat haberleri

Mübarek yanlısı medya tarafından ortaya atılan dedikodular Türkiye'deki yayın organları tarafından hemen yayımlanıyor. Bunun son örneği ise domates haberleri oldu

Ortadoğu 21.06.2012, 17:41 21.06.2012, 18:03
Türk basınına Mısır'dan 28 Şubat haberleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Mübarek yanlısı medya grupları tarafından yapılan yönlendirme haberler Türkiye'de de hemen yayılıyor. Türk medyası Mısır'da yayımlanan domates yemenin haram olduğuna dair dedikoduları gün boyunca servis etti.

Mısır'da bazı medya organlarında bir Selefi grubun, domatesin Hıristiyan olduğunu ve Müslümanlar için haram olduğunu öne sürerek yemenin haram olduğunu açıkladığı haberleri yapıldı.

Now Lebanon sitesinin haberine göre; Mısır Halk İslam Birliği olarak bilinen grubun Facebook sayfasında yayımlanan bir fotoğrafta domatesin Hıristiyan olduğu, buna en büyük kanıt olarak da yatay kesilen domatesin içinde görülen şeklin haça benzemesi örnek olarak gösterildi.

Fotoğrafın altındaki yorum yazısında, "Domates yemek haramdır, çünkü domates Hıristiyandır. Domates Allah yerine haça hamdeder ve Allah'ın bir değil üç olduğunu ifade eder. Allah bize yardım etsin. Filistin'de yaşayan bir kız kardeşimize Allah'ın peygamberi Hz. Muhammed görünmüş. Hz. Muhammed ağlıyormuş ve ümmetini domates yememeleri gerektiği konusunda uyarıyormuş. Eğer bu mesajı yaymazsanız bilin ki sizi durduran Şeytan'dır" denildi.

Sosyal medyada hızla yayılan fotoğrafın altına 2 bin 800'den fazla yorum gelmesi üzerine grubun yöneticileri geri adım atarak  "Biz size domates yemeyin demedik. Domatesi içindeki haç çıkacak şekilde kesmeyin dedik" şeklinde bir daha mesaj yayımladı.

Türk medyasının bu haberlere atlaması "Medya aradığı 28 Şubat dilini Mısır'da buldu" şeklinde yorumlanıyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?