banner39

Türk fabrikalarını Kürtler koruyor

Suriye'de Esad yönetiminin bombaladığı Türk yatırımlarına Kürt muhalifler sahip çıktı. Kürtler, hakimiyeti ele aldıkları bölgelerde yağmayı önleyip, Türk işadamlarının Suriye'ye girmesine yardım ediyor

Ortadoğu 01.08.2012, 09:55 01.08.2012, 10:48
Türk fabrikalarını Kürtler koruyor

Suriye'de tırmanan kaos ve ülkenin kuzeyinde Kürt muhaliflerin yönetimi ele geçirmesi gözleri Halep ve çevresindeki değeri 1 milyar doları bulan Türk yatırımlarına çevirdi. Ülkede Türkler'e ait fabrikalar Esad yönetimi tarafından kıskaca alınıp bombalanırken, Özgür Suriye Ordusu ve Kürt muhalifler hakimiyeti ele aldığı bölgelerde Türk yatırımlarını koruma altına aldı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (KNC) temsilcileri, özellikle Halep'in tüm ticari zenginliğini aynen koruyacaklarını belirterek, "Barzani başkanlığında Kürt muhalifler 12 Temmuz'da Erbil'de bir araya geldi. Toplantıda yatırımların korunması konusunda yazılı mutabakat sağlandı" açıklamasını yaptı.

5 MİLYON $ ZARAR VAR

Bölgede faaliyet gösteren Türk işadamları da bu tabloyu doğruluyor. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, "Fabrikası bombalanan ve kundaklanan işadamlarımız var. Kendileriyle görüştük. Zararlarının 5 milyon doların üzerinde olduğunu söylüyorlar. Fabrikaları Türk bayrağı asılı olduğu için bombalanmış. Ancak muhalifler yatırımlara sahip çıkıyor" dedi. Azez ve Halep'de makarna fabrikası bulunan Mehmet Salih'in de 45 kişi çalıştırdığı tesisleri Esad güçleri tarafından iki kez kundaklanmış. Üç aydır fabrikasına gidemeyen Salih, "Sadece telefonla bilgi alıyorduk. Geçen hafta Suriye Kürt Konseyi'nin yardımıyla gittim. Bize 'Tesisleriniz korunacak' dediler" şeklinde konuştu.

DEDEMAN BEKLEMEDE

Suriye'deki üç otelinin işletme hakkı elinden alınan Dedeman Grubu'nun sahibi Murat Dedeman, "Yasal yollarla hakkımızı arıyoruz. Ülkeye istikrar geldiği anda tekrar işimizin başına geçeriz" açıklamasını yaptı. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan da firmaların istikrar beklediğini söyledi.

6 AY SONRA GÖRMEYE GİTTİLER

Aylardır fabrikalarına gidemeyen işadamlarının muhaliflerin desteğiyle tesislerini görmek için Suriye'ye geçmeye başladığı öğrenildi. Azez bölgesinde binlerce kişiye istihdam sağlayan fabrikaların bazı Türk yöneticileri 6 ay sonra fabrikalarına gidebildi. Ancak birçok tesiste de şu an üretim söz konusu değil.

EN BÜYÜK YATIRIMCI

Türk yatırımları, Suriye'deki en büyük yabancı sermaye özelliği taşıyor. Özellikle Halep ve çevresinde tekstil ve konfeksiyon yatırımları dikkat çekiyor. Bölgede Güriş, Dedeman, Akteks, Hateks, Aslan Makine ve Emsaş'ın büyük yatırımları var.

Kaynak: Sabah

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü