banner39

'Türk gazeteciler için 2 komutan kaçırdık'

Suriyeli muhalifler, Beşar Esad yönetiminin elinde bulunan iki gazeteci için rejim yanlısı iki komutanı kaçırdıklarını duyurdular

Ortadoğu 04.04.2012, 11:45 04.04.2012, 11:48
'Türk gazeteciler için 2 komutan kaçırdık'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muhalifler Esad'ın 2 komutanını kaçırdıklarını ve gazetecilerin sağ salim serbest bırakmasını talep ettiklerini iddia etti.

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, Suriye'nin İdlib bölgesinde gözaltına alınan 2 Türk gazeteci Adem Özköse ve Hamit Coşkun için, muhalifler Esad'ın 2 komutanını kaçırdıklarını ve gazetecilerin sağ salim serbest bırakmasını talep ettiklerini iddia etti. Türk gazetecilerin tutulduğu binayı gösteren muhalifler o bölgenin keskin nişancı ve tanklarla korunduğunu söyledi.

Esad rejiminin askeriyken görevlerini bırakarak muhaliflerin safına geçen askerler, gözaltına alınan Türk gazetecilerle ilgili detaylı bilgiler verdi. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki çadırkente bir hafta önce gelen muhalifler Türk gazetecilerin yaklaşık 22 gün önce Binnish kasabasının hemen yanında bulunan El Fua Köyü'nden kaçırıldığını ifade etti. Muhalif asker Ebu Said gazetecilerin tutulduğu yeri uydu fotoğrafları üzerinden göstererek, "Dört binadan oluşan bu askeri bölgedeki cezaevinde tutuluyorlar. Orada olduklarına yüzde yüz eminiz. Bu bölge tamamen ablukaya alınmış durumda. Keskin nişancılar 24 saat nöbet tutarken, çok sayıda tank bu binayı koruyor. Bölge kırmızı şeride alınmış ve kimse yaklaştırılmıyor'' dedi.

'ANLATMAK İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİK'

Durumu gazetecilere anlatmak için Türkiye'ye geldiğini söyleyen Ebu Said, "Adamlarımız iki gazeteciyi kurtarmak için bir binbaşı ve bir yüzbaşıyı kaçırdı. Bu askerlere karşılık Türk gazetecileri istedik. Esad bunu kabul etmeyince bu askerlerin yakınları da kaçırıldı. Şimdi değişim için haber bekliyoruz'' diye konuştu. Türk gazetecilerin bulunduğu cezaevi hakkında bilgiler de veren muhalifler, "Oranın şartları çok kötü. Orada bulunanlara normalde günde iki defa kuru ekmek veriyorlar. Verdikleri su da çok kötü ve hatta bu sudan dolayı birçok insan orada hastalandı'' ifadesini kullandı. Gazetecilerin öldürülebileceğini de hatırlatan muhalifler, "Türk gazetecileri oyun yaparak öldürebilirler. Bu nedenle bizim için oraya kadar gelen bu gazetecileri kurtarmak boynumuzun borcudur. Kanımızın son damlasına kadar bu iki gazeteciyi kurtarmak için çaba göstereceğiz'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü