Türkiye ABD'nin Suriyeli Kürtlerle petrol anlaşmasını kınadı

Ankara: Washington'un SDG (PKK) milisleriyle olan anlaşmasının desteklenmesi terör finansman yasalarına tabi olmalı

Ortadoğu 03.08.2020, 17:04
Türkiye ABD'nin Suriyeli Kürtlerle petrol anlaşmasını kınadı

Türkiye, bir ABD şirketinin Kuzey Suriye'deki Suriye Kürt liderliğindeki güçlerle petrol anlaşmasını kınadı ve Trump yönetimini onayladığı için eleştirdi.

Türk dışişleri bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "ABD'nin uluslararası hukuku, Suriye'nin toprak birliğini ve egemenliğini tamamen göz ardı eden ve terörizmin finansmanı kapsamında olduğu bu harekete destek verdiğinden dolayı üzgünüz." Dedi.

“Hiçbir koşulda meşrulaştırılamayan bu pozisyon asla kabul edilemez.”

Suriye hükümeti Kürtler ve ABD firması arasındaki petrol anlaşmasını 'hırsızlık' olarak tanımladı.

Hafta sonu, ABD merkezli El Monitör web sitesine bildirilen Suriye Demokratik Güçler (SDF), bir Kürt önderliğindeki milis, son zamanlarda Delaware merkezli Delta Hilal Energy ile anlaşma imzalamıştı.

SDG, Suriye'nin kuzeydoğusundaki yarı özerk bir yönetimi destekliyor ve hala Şam'ın iddia ettiği ülkenin en büyük petrol sahalarını kontrol ediyor.

Türkiye, SDG'yi bir Kürt militan örgütü olan PKK ile bağlantısı olan bir terörist grup olarak görmektedir.

“Bu adımla PKK / YPG terör grubu, Suriye halkının doğal kaynaklarını ele geçirerek ayrılıkçı gündemi ilerletme niyetini ortaya koydu. Suriye'nin doğal kaynakları halkına aittir ”dedi.

Al-Monitor, ABD hükümetinin yarı-özerk yönetime rafineri ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayacak iki modüler rafineri sağlamayı kabul ettiğini söyledi.

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu lojistik problemler nedeniyle rafinerilerin teslimi henüz gerçekleşmemişti .

Pompeo desteği

Anlaşma ilk olarak ABD Senatosu Lindsey Graham tarafından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile geçen hafta ABD Kongresi'nde yapılan duruşma sırasında açıklandı .

Graham, Pompeo'ya “SDF komutanı General Mazloum [Abdi] ile dün görüştüm” dedi.

“Görünüşe göre, bir Amerikan petrol şirketi ile Suriye'nin kuzeyindeki petrol sahalarını modernize etmek için bir anlaşma imzaladılar. Bunu destekliyor musunuz? ”

Pompeo, yanıt olarak, ABD hükümetinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki herkese “yardım etmesini” umduğu anlaşmayı desteklediğini söyledi.

Pompeo, "Anlaşma umduğumuzdan biraz daha uzun sürdü, senatör ve şu anda uygulamadayız. Çok güçlü olabilir." Dedi.

Suriye hükümeti de anlaşmayı hafta sonu boyunca kınadı.

Devlet medyasında yayınlanan Suriye dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşmanın “ABD yönetiminin desteklediği Suriye petrolünü çalmak ...” yapıldığı belirtildi. 

Alan da hırsız satan da

Açıklamada "çalan hırsızlar ile satın alan hırsızlar arasında bir anlaşma" vardı.

Bağdat merkezli Irak Petrol Raporu, isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak , Delta Crescent Energy'nin eski bir ABD büyükelçisi, bir güvenlik firmasında çıkarları olan bir kişi ve Irak'ta lisans alamayan bir girişimci de dahil olmak üzere üç kişi tarafından yönetildiğini, ancak AB yaptırımları onu operasyonları durdurmaya zorlayana kadar Suriye'de bir sözleşme imzalamıştı.

Suriye petrolünün muhtemel alıcısı Irak'ın yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) olarak görülüyor.

Kaynak: Middleeasteye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?