banner39

Türkiye'de eğitim gören Hazara Türkü Afganistan'da bakan oldu

248 sandalyeli Afgan Parlamentosu, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sediq Sediqqi tarafından duyurulan adayları oyladı. Şu anda, kabul edilen bakanlar arasında ülkedeki Özbeklere ayrılan 3 bakan yer aldı.

Ortadoğu 04.12.2020, 11:20
Türkiye'de eğitim gören Hazara Türkü Afganistan'da bakan oldu

Afganistan’da 30 Kasım Pazartesi günü hükumetin 10 ayrı bakanlık için aday gösterdiği kişiler, parlamentonun onayına sunuldu. 248 sandalyeli Afgan Parlamentosu, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sediq Sediqqi tarafından duyurulan adayları oyladı. Şu anda, kabul edilen bakanlar arasında ülkedeki Özbeklere ayrılan 3 bakan yer aldı.

Kabine değişikliğine giden Afganistan’da hükumetin belirlediği adaylar parlamento milletvekillerinin seçimine tabi tutuldu. Bugün gerçekleşen oturumda, 248 milletvekilinin 242 hazır bulunurken, adayların onaylanması için 122 milletvekilinin “evet” oyu gerekiyordu. Afgan meclisinin onayladığı isimler arasında Özbek bakanlar da bulunuyor.


Şu anda, meclisin onayladığı bakanlar arasında Özbek kökenli Dr. Karima Hamid Faryabi Ekonomi Bakanı oldu. Yeni bakan başarısını, resmi sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.


Seçilen bir diğer isim de Özbek kökenli Qudratullah Zaki oldu. Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı olan Zaki, sevincini sosyal medya üzerinden duyurdu.


Özbek kökenli bir diğer isim olan Bashir Ahmad Tahyanj da halen Afganistan’ın Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı görevini yürütüyor. Tahyanj bu göreve yeniden aday gösterildi.


Öte yandan, kabinede yer alacak isimlerden Hazara Türklerinden olan ve ülkenin halen İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı görevini yapan Masooma Khawari, yeniden aday gösterildi. Khawari, lisans eğitimini Türkiye’de tamamladı.

Kaynak: qha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?