banner39

Türkiye ile İran arasında eğitim anlaşması

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer İran'da eğitim işbirliği anlaşması imzaladı

Ortadoğu 20.06.2012, 15:28 20.06.2012, 15:28
Türkiye ile İran arasında eğitim anlaşması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer İran'da Türkiye ve İran arasında eğitim alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı imzaladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Tahran'daki temasları çerçevesinde mevkidaşı Rıza Hacıbabayi ile ikinci kez bir araya geldi.

Dinçer ve Hacıbabayi görüşmesinde eğitim alanında iki ülke arasında yapılabilecek işbirliği konuları ele alındı, daha önceleri imzalanan mutabakat zabıtlarının uygulanmasında gelinen noktalar değerlendirildi.

Görüşmelerin ardından iki ülke arasında eğitimle ilgili geniş bir alanı kapsayan ve işbirliğini artırmayı öngören yeni mutabakat zaptı imzalandı.

Dinçer ve Hacıbabayi tarafından imzalanan mutabakat zaptı; iki ülke arasında ölçme değerlendirme metotları, eğitim belgelerinin tanınması, ders programlarının karşılıklı incelenmesi, uzman değişimi, eğitim, kültür ve bilimle ilgili bölgesel ve uluslararası etkinliklere davet, okul öncesi, halk ve çevre eğitimi, kitap fuarı, sergi, tiyatro, öğrenci birlikleri arasında ilişkilerin geliştirilmesi, bakanlık yayınlarının değişimi, ortak uzman çalıştayı, bilgi paylaşımı, UNESCO'nun Ortak Okullar Projesi (ASP) gibi konularda işbirliğini öngörüyor.

İmza töreninden sonra ziyaret anısına Dinçer ve Hacıbabayi birbirine hediye takdim ettiler. Bakan Hacıbabayi, Dinçer ve beraberindeki heyet onuruna akşam yemeği verdi.

Tahran'daki temasları çerçevesinde yarın Yunus Emre Kültür Merkezi'ni ziyaret edecek Bakan Dinçer'in, diğer bazı yetkililerle de bir araya gelmesi bekleniyor.

Bakan Dinçer Tahran'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahim, Bilim, Eğitim ve Teknoloji Bakanı Kamran Danişcu ile ayrı ayrı bir araya gelmiş, görüşmelerde iki ülkenin eğitim, bilim ve kültür alanlarında işbirliği konularıyla ilgili görüş alış verişinde bulunulduğu belirtilmişti.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?