Türkiye-İsrail ilişkileri: Gazze, Davos, Mavi Marmara...

Elinizdeki bu dosya özellikle Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye - İsrail ilişkilerini ele alan yazılardan oluşmaktadır

Türkiye-İsrail ilişkileri: Gazze, Davos, Mavi Marmara...

Türkiye-İsrail ilişkilerinin dönüşümden geçmesi esasında Türkiye'nin kendi gündemiyle geleneksel havzasına yönelmesiyle birlikte başlamıştır. Dönüşümün seyri pek çok dönemeçten geçti ancak gelecekteki ana güzergâhı kulağımıza fısıldayan en önemli üçü şunlar: İsrail'in 2008 yılı sonunda Gazze'ye düzenlediği saldırı, Davos, Mavi Marmara katliamı. Bu sonuncusu, insanına yardım eli uzatan insanlığın –hem Hobbesçu hem de mitolojik anlamıyla- Akdeniz'de su canavarı Leviathan'la karşılaşmasıydı.

İsrail'in Gazze'ye Özgürlük filosunun kaptan gemisi Mavi Marmara'da işlediği katliam tastamam savaş sebebiydi ancak ortak müttefikler ve küresel dengeler sıcak çatışma ihtimalini azalttı. Türkiye bunun yerine İsrail'den bazı taleplerde bulundu fakat taleplerin hiçbiri (henüz) karşılanmadı. İsrail özür dilemeyeceğini açıkladıktan sonra Palmer Raporu yayınlandı ve Türkiye bir dizi yeni kararlar aldı. Bu kararlardan en önemlisi, Akdeniz'de seyrüsefer güvenliğini sağlama amaçlı tedbirlerdir ki yukarıda saydığımız üç dönemece ilave dördüncü büyük dönemeçtir ve bu dönemece de İsrail'in sorunlu tercihleri sayesinde girilmek üzeredir.

Bu dosyada da Mavi Marmara katliamı sonrasında Türkiye-İsrail ilişkilerinin seyrini ele alıyor.

DOSYA İÇİN TIKLAYINIZ..

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER