Türkiye Şaron'un cenazesinde de taziyesinde de yok

Ariel Şaron için İsrail'de bugün cenaze töreni düzenleniyor. Cenaze törenine uluslararası toplumdan devlet başkanları düzeyinde katılımın az olması bekleniyor. Cenazeye Türkiye’den ise herhangi bir katılım olmadı

Ortadoğu 13.01.2014, 12:36 13.01.2014, 13:02
Türkiye Şaron'un cenazesinde de taziyesinde de yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron için Kudüs'te Knesset'in önünde resmi tören düzenlendi. Cenazeye Türkiye'den kimse katılmadı. Törene uluslararası katılımın da düşük düzeyde olması bekleniyor.

Sekiz yıllık komanın ardından 85 yaşında çoklu organ yetmezliği nedeniyle önceki gün ölen Şaron’un cenazesi bugün İsrail’de düzenlenen törenle defnedilecek. Cenaze törenine uluslararası toplumdan devlet başkanları düzeyinde katılımın az olması bekleniyor. Cenazeye Türkiye’den bir katılım olmadı.

Şaron için bugün Knesset'te düzenlenen resmi törenin ardından İsrail silahlı kuvvetleri karargâhı önünde askeri tören yapılacak. Eski komutanın cenazesi, askeri konvoy eşliğinde Negev’deki çiftliğine götürülecek ve 2000 yılında ölen eşi Lily’nin yanında dün kazılan mezara gömülecek.

OBAMA KATILMIYOR

ABD cenaze töreninde başkan değil yardımcı düzeyinde temsil edilecek. Rusya ise Dışişleri Bakanı düzeyinde katılım sağlayacak.

Cenaze törenine katılacaklarını bildirenler arasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jiri Rusnok, İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair  de var. Törende geniş güvenlik önlemleri alınacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?