banner39

Türkiye sınırında 'Özerk Kürdistan' toplantıları

PKK'nın Suriye uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Türkiye sınırına yakın bölgelerde 'Özerk Kürdistan' için halka yönelik ev toplantıları yaptığı bildirildi

Ortadoğu 01.08.2012, 17:08 01.08.2012, 17:08
Türkiye sınırında 'Özerk Kürdistan' toplantıları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın Suriye uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) devlet yönetimine el koyduğu kentlerde bağımsız 'Özerk Kürdistan' için halka yönelik ev toplantıları ve konferanslar düzenliyor.

PYD'nin, Suriye'de süren şiddet ve karmaşayı fırsat bilerek yönetimine el koyduğu Kobani, Afrin, Derik, Tırbesıpi, Amude, Haseki kentlerinde konferans vererek 'Özerk Kürdistan' için halktan destek topladığı ortaya çıktı. PYD Başkanı Salih Müslim'in bizzat talimatını vererek toplantılarına katıldığı 'Özerk Kürdistan' konferansları, her hafta Türkiye'nin güney sınırlarına yakın bir şehrinde gerçekleşiyor. Abdullah Öcalan ve ölen PKK'lıların posterlerinin asıldığı 'Özerk Kürdistan' toplantılarına bizzat konuşmacı olarak katılan PYD Başkanı Salih Müslim'in Öcalan'ın KCK sözleşmesinde yer alan konfederalizm ile ilgili görüşlerine genişçe yer verdiği belirtiliyor.

Geçen hafta Türkiye'den bir gazeteye konuşan Salih Müslim, "Bu karalama kampanyasıdır. PKK ile ilişkimiz yok. Bu kesinlikle doğru değil. Temasımız da olmadı.'' şeklinde açıklamalar yapmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?