banner39

'Türkiye Suriye'yi tokmakla vuruyor'

Suriye'deki olaylar ile ilgili Erdoğan'ın sözlerine yer veren New York Times Gazetesi, 'Türkiye artık gerçekten Suriye'ye tokmakla vuruyor' yorumunu yaptı

Ortadoğu 05.10.2011, 12:44 05.10.2011, 12:44
'Türkiye Suriye'yi tokmakla vuruyor'

New York Times Gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Suriye'ye yaptırım sözleri için, "Türkiye artık gerçekten Suriye'ye tokmakla vuruyor" yorumuna yer verdi.

Rusya ve Çin veto etti, Suriye'ye yaptırım kararı tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden geçmedi. Suriye'de ise rejim karşıtı gösteriler sürüyor.

New York Times Gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Suriye'ye yaptırım sözleri için, "Türkiye artık gerçekten Suriye'ye tokmakla vuruyor" yorumuna yer verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylanan tasarı, Suriye'de şiddetin durdurulması ve reformların uygulanması için Esad yönetimine 1 ay süre tanınmasını, kararın uygulanmaması durumunda ise, yaptırımların devreye sokulmasını içeriyordu.

15 üyeli Konsey'de 9 Evet'e karşılık 4 çekimser oy çıktı. Daimi üyeler, Rusya ile Çin ise doğrudan veto haklarını kullandı. Bu tavır, Washington'u ve Avrupalı üyeleri kızdırdı.Avrupalı üyeler, Rusya ve Çin'in vetolarının "zalim bir rejime destek vermek " olacağını dile getirdi.Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki bu gelişmeler yaşanırken, Suriye'de rejim karşıtı protestolar hız kesmedi.

Muhalifler, İdlib, Harasta ve Der'a'da gösteriler düzenledi.

Bu arada, Uluslararası Af Örgütü'nün 27 Temmuz'da gözaltına alındıktan sonra öldürüldüğünü bildirdiği Zeyneb El Hüsnü Suriye devlet televizyonunun yayınına çıktı.

Esad rejiminin halka yönelik şiddetine Türkiye'nin gösterdiği tepki uluslararası medya da yankı buluyor.New York Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye ile ilgili sözlerinden sonra, Beyaz Saray'dan bir yetkilinin Türkiye için sarfettiği "Şimdi gerçekten tokmakla vuruyorlar" sözlerini aktardı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?